Ponedeljek,
5. 9. 2011,
9.36

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 9. 2011, 9.36

9 let

Obleka, ki simbolizira Slovenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Stanka Blatnik je tisto ime, ki je letos "zakrivilo" nacionalno obleko za Emo Jagodič, ki jo bo predstavila na lepotnem tekmovanju Miss Universe. Katere pa so tiste posebnosti, ki jo odlikujejo?

Nacionalna obleka je na omenjenem lepotnem tekmovanju postala že prava tradicija, ki države udeleženke vzpodbudi, da se s svojimi kreacijami, ki naj bi predstavljale kulturo v državi, njene posebnosti in simbole, ponovno dokažejo in se morda na tak način celo prerinejo v ospredje. Tako se vsako leto lastniki licenc kar najbolj trudijo in med seboj tudi tekmujejo, katera kreacija bo bolj razkošna, svetleča in opazna.

Ekološka tematika kot vodilo

Naša obleka je letos izdelana kot zelo zanimiva zgodba. Njene začetke nam začne opisovati modna oblikovalka Stanka Blatnik. "Idejnih predlogov je bilo več, želja organizatorja pa je bila, da je kreacija različica ene izmed mojih obstoječih oblek za mis z ekološkim sporočilom in pridihom. Obleka na edinstven način simbolizira neokrnjeno naravo Slovenije in je narejena v ekološkem duhu." Stanka pove, da je tudi sama podpornica ekološkega osveščanja in ji je bilo zaradi tega še toliko ljubše, da so ekološko tematiko narekovale že smernice letošnjega izbora Miss Universe Slovenije.

Netipični materiali

Ko pobliže pogledamo obleko, opazimo, da je na njej element, ki ni ravno značilen za večerne obleke ali obleke nasploh. "Res je. Tokrat sem se poigrala s segmenti iz reciklirane kovine v obliki vodnih kapljic, ki simbolizirajo čiste reke in morje Slovenije. Podarila jih je družba Nieros Metal iz Slovenj Gradca." Stanka pove, da je bilo nizanje kapljic njena dopustniška sprostitev in odlična meditacija. "Najtežja je bila konstrukcija osnove in dodelava obleke od pomerjanja do končne forme. Šivanje segmentov na obleko je bil zopet bolj sproščen kreativni del procesa, ki se je zgodil v noči pred pomerjanjem." Sicer pa netipični materiali za slovenjgraško oblikovalko niso tuji. Sama se je namreč poigrala že z školjkami, aluminijem, steklom in porcelanom. "Letos sta se tem materialom pridružila še nerjaveče jeklo in pa idrijska čipka, ki je tudi zelo specifična. Posebnih načrtov v zvezi z materiali za v prihodnje nimam tako rekoč nikoli, stvari se dogajajo spontano in v vsak nov izziv skušam vključiti svojo ustvarjalnost, ki me izpolnjuje."

Norme lepotnih tekmovanj

Stanka nam pove, da je svetovni lepotni izbor enkratna priložnost za predstavitev njenega dela kot oblikovalke, saj je tekmovanje izredno odmevno in dobro medijsko podprto. "Je pa hkrati tudi res, da so kreacije za mis vselej kompromis med tem, kar je potrebno na lepotici poudariti, ter lastno estetsko normo – brez sklepanja kompromisa bi se verjetno odločila za bolj trendovski model," nam iskreno prizna. Vesela je tudi, ker se naša mis Ema Jagodič v kreaciji dobro počuti in ji izredno lepo pristoji. "Emi je bila obleka všeč že na pomerjanju, ko je bila še zgolj osnova brez dodatkov, ki jo delajo posebno. Ko jo je oblekla na dan fotografiranja, pa je na njej lepo zaživela, saj pride najbolj do izraza šele v gibanju, ko se delci zaradi premikanja telesa in lomljenja svetlobe lesketajo – šele oblečena tako dobi svoj dejanski in dokončni videz," še zaključi.

Slovenija čista kot diamant Mi smo se seveda po odgovore odpravili tudi k Emi, ki prizna, da jo je bilo na začetku nekoliko strah, da ne bo obleka prekrhka, saj se reciklirani delci obnašajo drugače kot blago. "Ampak ko sem slišala, da bo za obleko poskrbela Stanka Blatnik, sem si oddahnila in se pustila presenetiti." Pove nam, da se v obleki počuti zelo naravno in udobno. "Zelo je drugačna in ima zanimivo zgodbo, saj predstavlja sliko o Slovencih in naši prelepi deželi, ki je v primerjavi z Brazilijo čista kot diamant," nam še pove Ema, ki je v Braziliji polno zaposlena s pripravami na finale. Ta bo v Sao Paulu že v ponedeljek 12. septembra.