Petek, 3. 7. 2009, 12.02
9 let
Modna revija Čas
Potrošnja in ustvarjanje umetnosti imata v vse intenzivnejšem potrošniškem času vse večjo veljavo. V to potrošniško umetnost je vpeto tudi oblikovanje oblačil, ki naj bi bilo prisotno v vseh prostorih družbenega življenja: v restavracijah, gledališčih, galerijah, službah, na ulicah in trgih … Vse te družbene prostore pa omejuje tudi čas.
V Viteški dvorani Križank so se v četrtek, 23. aprila, ob glasbeni spremljavi godalnega kvarteta Rožmarinke s svojimi interpretacijami in idejami, realiziranimi v dveh hodih manekenk, predstavili: Bacali David, Balija Valentina, Blažko Martina, Bogša Tadeja, Česnik Pia, Gruden Gia, Hilić Alma, Jagec Jessica, Jeršinovič Tamara, Kekić Tea, Korenjak Nina, Ličen Kaja, Mikuletič Tina, Mlakar Urška, Plahutnik Suhadolnik Nina, Poljanšek Kristina, Rajar Barbara, Ručigaj Luka, Stare Nadja, Strugar Katarina, Tomšič Špela, Trojanšek Sandra in Tufek Saša. Rožmarinke so nastopile v novem videzu, ki so ga za njih pripravile dijakinje tretjega letnika: Tina Verbič, Maja Zadnikar in Katarina Žniderič.
Večmesečni rezultat dela dijakov in mentoric, Nataše Hrupič, Sabine Puc in Tine Gantar je dokazal, da mladi raziskujejo umetnost oblačenja in si pri oblikovanju kolekcij ne postavljajo meja. 23 oblikovalcev, 23 domačih izročil, 23 razmišljanj, 23 idejnih ozadij in 46 predstavitev na modni brvi. Mladi modni oblikovalci so navdih za svoje kolekcije iskali v dosedanjih modnih revijah njihovih predhodnikov šole in se tudi tematsko navezovali na pretekle naslove. Izhodišča raziskovanja so bila Svetloba na površini oblačila, različne Teksture, načini Plastenja materiala in Barve tekstila, Eksperimetirali so v kroju in iskali različne prispodobe iz Narave, med seboj so prepletali na videz nezdružljive Elemente, ogenj, voda, zemlja, zrak, v njih iskali Igrivost oblikovanja, se Dotaknili različnih tekstur, ki jih ponuja material in Potovali v Času.
V sami kolekciji je bilo mogoče čutiti, da se mladi učijo in razvijajo analitično in konceptualno razmišljanje z namenom, da bi bolje in lažje reševali oblikovalske problematike. Pokazali so svojo interdisciplinarnost, ki jo danes oblikovanje v vseh pogledih potrebuje za svoj obstoj. Ideja dijaka se je tako v ustvarjalnem procesu idealizirala in vizualizirala z različnimi likovnimi sredstvi in uporabo izvedbenih tehnologij.
Idejo in naslov revije Čas so v Križankah povzeli tudi v retrospektivni razstavi izdelkov dijakov modnega oblikovanja v času od leta 1995 do leta 2009. Modo so razstavili v šolski galeriji.
Za navidez lahkim delom oblikovanja, katerega vsakodnevni uporabniki smo prav vsi, je v ozadju veliko naporov in truda tako s strani dijakov kot tudi mentoric. Mladi so se tako soočili z novim izzivom - javno predstavitvijo svojega dela. Očitno jim je uspelo, saj so pokazali, da so na pravi poti. Tudi Časovni poti, v kateri so moč ideje, vztrajnost, edinstvenost in neponovljivost ter raziskovanje le eni od smerokazov do želenega oblikovalčevega cilja. Torej razvijanje samosvojega kreativnega mišljenja za doseganje optimalnih oblikovalskih rešitev.