Torek,
29. 9. 2009,
13.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 9. 2009, 13.41

8 let, 7 mesecev

V zbirki Kondor Menart, Wilde, Voltaire, Lao Zi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Založba Mladinska knjiga je zbirko Kondor dopolnila s štirimi deli: delom Stihi mojih dni, poezijo in prozo Oscarja Wilda, Filozofskimi zgodbami Voltaira in delom "Dao de jing" Lao Zija.

Janez Menart: Stihi mojih dni Izbrano delo Menarta, izšlo v letošnjem letniku zbirke Kondor, so predstavili ravno na dan, ko bi pokojni pesnik dopolnil 80 let. Po mnenju Kmecla, ki je k delu zapisal tudi spremno besedo, je Menart eden najbolj priljubljenih slovenskih pesnikov zadnjega desetletja. Pri svojem delu je Menart čutil globoko odgovornost do jezika in oblike, ob čemer je bil prepričan, da je bistvena sestavina poezije verzifikacija, je pojasnil Kmecl. Po njegovih besedah imajo bralci Menarta, ki ga je sam označil za izredno duhovitega človeka, radi ravno zaradi njegovih duhovitih domislic.

Oscar Wilde: Izbrano delo Izbor poezije in proze Oscarja Wilda, ki ga je naredila Grošljeva, ne vsebuje nobene Wildove drame, po katerih je sicer najbolj poznan slovenskim bralcem. Hotela se je osredotočiti predvsem na njegova manj znana dela, predvsem pesmi, ki jih je pisal vse življenje. Izbrana prozna dela pa, tako Grošljeva, dopolnjujejo podobo o avtorju in njegovem miselnem svetu, ki se je skozi leta spreminjal. Prek izbranih del je razviden razvojni tok Wilda; zbirko uvedejo preprostejše pesmi, ki se stopnjujejo v razmišljanja o političnih idejah in krščanstvu; vse pa je prežeto z dekadenčno liriko, po kateri je Wilde, kot najpomembnejši avtor angleške dekadence, prepoznaven, je pojasnila Grošljeva.

Lao Zi: Dao de jing Avtor dela "Dao de jing" Lao Zi je legendarni utemeljitelj daoizma, kitajske filozofske in religijske smeri, ki goji idejo o dau, vseobsegajočem in nenastalem principu univerzuma, je povedala prevajalka in avtorica spremne besede Milčinskijeva. Dao je ključni koncept kitajske filozofije, a zanj ni ustreznega prevoda; prav tako skrivnosten pa ostaja tudi avtor, "za katerega niti ne vemo, če je resnično živel", je dejala Milčinskijeva.

Francois-Marie Arouet Voltaire: Filozofske zgodbe Francois-Marie Arouet Voltaire se je po besedah prevajalca Viteza, ki je delu dodal spremno besedo, "ukvarjal z vsem, kar se dotika jezika in pisanja". Poudaril je, da je v svojem življenju napisal 30.000 pisem, kar bi v povprečju pomenilo eno pismo na dan. Delo vsebuje tudi prevod znanega dela Kandid, ki je nastal "mimogrede, v zelo hektičnem obdobju Voltairovega ustvarjanja, je pojasnil Vitez. Sicer pa se izbrana dela po Vitezovem mnenju berejo kot "filozofske pravljice".