Sreda,
10. 12. 2014,
14.46

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 12. 2014, 14.46

8 let, 5 mesecev

Umrl jezikoslovec in akademik Jože Toporišič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V 89. letu je umrl priznani jezikoslovec in akademik Jože Toporišič, ki je leta 1963 doktoriral na filozofski fakulteti. Toporišič je jezikoslovno utrdil slovensko fonologijo.

Jože Toporišič je urejal oblikoslovje in besedotvorje, skladnjo, stilistiko, pravopis in pravorečje, se ukvarjal z dialektologijo, raziskoval zgodovino knjižnega jezika ter se precej ukvarjal s kritiko. Bi je avtor Slovenske slovnice (1976) ter soavtor Slovarja slovenskega knjižnega jezika (SSKJ) in Slovenskega pravopisa.

Pisal je tudi učbenike, navaja spletna stran Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), na kateri je leta 1991 postal izredni in leta 1997 redni član razreda za filološke in literarne vede.

Bil je glavni in odgovorni urednik Jezika in slovstva (1966–1970), v letih od 1967 in praktično do svoje upokojitve leta 1996 je bil urednik Slavistične revije. Nekaj del je prevedel tudi iz srbohrvaščine, eno knjigo (Bohoričevo slovnico) pa iz latinščine.

Je avtor več kot dva tisoč prispevkov iz jezikoslovja in stilistike Napisal in objavil je več kot dva tisoč prispevkov iz jezikoslovja in stilistike. Skoraj ves čas je svoje številne razprave in druge sestavke objavljal zbrane v knjigah. Med njegovimi zvezki razprav so poleg monografske Slovenske slovnice Glasovna in naglasna podoba slovenskega jezika, Nova slovenska skladnja, Slovenska slovnica in jezikovna vadnica, Besedjeslovne razprave, Oblikoslovne razprave, Besediloslovne razprave, Stilnost in zvrstnost ter druge. Izdajal je tudi besedila drugih jezikoslovcev.

Bil je član jezikoslovnih združenj v tujini in več komisij mednarodnega slavističnega komiteja: za jezikoslovno izrazje, fonetiko, knjižne jezike, slovnično strukturo. V 70. letih je bil tudi predsednik Zveze slavističnih društev Jugoslavije, vodil pa je tudi odbor za pospeševanje slovenščine na neslovenskih univerzah.

Takratni predsednik Milan Kučan ga je leta 1996 odlikoval s srebrnim častnim znakom svobode RS za "izjemne zasluge v slovenistiki, za utrjevanje njenega mednarodnega ugleda in za plodno vključevanje stroke v slovensko kulturno in osamosvojitveno življenje", še piše na spletni strani SAZU.

Pogreb bo po navedbah Aleksandra Bjelčeviča z oddelka za slovenistiko na ljubljanski filozofski fakulteti v torek, 16. decembra, opoldne na Plečnikovih Žalah.