Ponedeljek, 6. 6. 2011, 13.26
8 let, 7 mesecev
Suzana Brborović: Slikarka, ki opozarja na skrite podobe
Z delom, ki ga je uspešno predstavila komisiji nagrade esll, je dokazala, da umetnost ni samoumevna ali del opreme prostora, ampak ta lahko obstaja sama zase, s svojim namenom, sporočilom in obliko.
Študentka slikarstva, rojena leta 1988 v Kranju, je svojo izobraževalno pot začela na srednji ekonomski šoli. Že med srednješolskim izobraževanjem je ugotovila, da je ekonomija ne zanima, in odločila se je, da postane slikarka. Svojo prvo osebno potrditev in likovno nadarjenost je dokazala najprej sebi na sprejemnih izpitih na ljubljanski akademiji za likovno umetnost in oblikovanje za študijsko smer slikarstvo. Kot začetniku v umetnostnem sistemu ji je ustanova, kot je akademija, sprva omogočala mirno zavetje, iz katerega je s svojo produkcijo v tretjem letniku po svoje izstopila in začela ustvarjati svojo umetnost pod mentorstvom profesorja Bojana Gorenca. Svoje umetnostno izobraževanje je nadgrajevala z nenehnim likovnim eksperimentiranjem pri materialih, vsebini in formi.
Motive, povezane z vojno, upodablja z namenom, da bi javnost oziroma gledalce njenih slik opozorila na ta vojni milje, v dokončnosti slikarskega medija ga zamrzne in ne dovoli, da bi se vsebina, posnetek ali novica izmuznili na takšen način, kot se to dogaja z dnevnimi novicami prek različnih komunikacijskih kanalov. Prav zaradi te zamrznitve in upodobitve vsebine je njeno delo zanimivo in ga ne moremo spregledati, nagovarja nas tako na vsebinski kot tudi formalni ravni.
Biti umetnik zanjo pomeni poklic in želi si, da bi si v prihodnosti lahko z njim omogočila dostojno življenje. Čeprav sama ugotavlja, da je mladi umetnik vse prevečkrat omenjen s številnimi ovirami, razpisi, natečaji in pogodbami. Birokratski zahtevki torej zavzemajo tisti čas, ko bi lahko sama razvijala svojo umetnost. Umetnost zanjo pomeni način izražanja in možnost, da lahko svoje razmišljanje javnosti posreduje na drugačen in svojevrsten način.
Poleg tega, da ima pri ustvarjanju možnost prevajati in opozarjati na sodobne vsebine, se ji pri ustvarjanju zdi pomembno, da lahko v sistemu deluje svobodno, brez omejitev, ki bi ji onemogočale eksperimentiranje v slikarskem mediju. Četudi se pri delu trudi biti samosvoja, se zaveda vseh različnih vplivov, ki vplivajo nanjo in so opazni tudi v njeni umetnosti.
Suzana Brborović pa svoj talent v likovni dopolnjuje tudi z glasbeno umetnostjo. Sama dodaja, da ji glasba ponuja drugačen pogled na umetnost. Z igranjem bas kitare v glasbeni zasedbi, imenovani Wannabe Artists, je odkrila tudi nov način likovnega razmišljanja in ustvarjanja.
Vizualizacija, ki je na prvi pogled lahka in v njenih delih hitro prebrana, se spremni v točki, ko opazovalec njenih del postane tudi gledalec in se poskuša vživeti v položaj vojnega subjekta, ki so ga oropali vsega, včasih tudi osebne identitete.
Z nagrado essl si je Brborovićeva odprla nova vrata v umetnostnem sistemu. V prihodnjem letu se bo tako predstavila na skupinski razstavi Fundacije Essl na Dunaju. Študentka zadnjega letnika na akademiji za likovno umetnost in oblikovanje pa se zaveda tudi dejstva, da bo po prejetem nazivu akademske slikarke morala izobraževanje nadaljevati in nadgraditi tudi v tujini. Verjetno bo slikarsko razmišljala in ustvarjala v Nemčiji.