Petek,
4. 2. 2011,
14.13

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 4. 2. 2011, 14.13

8 let, 7 mesecev

Seznam knjig za branje med krizo v Egiptu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zadnjih nekaj dni mediji pozorno spremljajo krizo v Egiptu. Da bi razumeli tudi desetletja stare vzroke za nemire na ulicah Egipta, se lahko obrnemo k nekaterim knjigam.

V slovenščini je pred tremi leti izšla knjiga Jakubianova hiša, ki jo je napisal egipčanski pisatelj in aktivist Alaa Al Aswany, ki je ob izidu prevoda tudi obiskal Slovenijo. Roman o stanovanjski hiši odseva razmere v Egiptu nasploh; knjiga je zaradi ostre kritike Egipta in njegovega političnega sistema sprožila val obtožb, da Al Aswany blati ugled države v tujini. Po romanu je bil posnet tudi film. V slovenskem jeziku lahko prebiramo tudi Kairsko trilogijo, romane pokojnega egipčanskega Nobelovega nagrajenca Naguiba Mahfouza. Pot med palačama, Palača poželenja in Cukrarska ulica so romani, v katerih avtor spremlja več generacij egipčanske družine srednjega sloja v zadnjih letih vladavine britanskega imperija, s čimer orisuje razvoj egiptovske družbe v celoti.

Če berete tudi v angleščini, je seznam knjig, ki opisujejo razmere v sodobnem Egiptu, nekoliko daljši. Knjiga Cairo: The City Victorious je kulturna in socialna zgodovina Kaira, ki jo je napisal Economistov dopisnik z bližnjega vzhoda Max Rodenbeck. Knjiga A Portrait of Egypt avtorice Mary Anne Weaver opisuje egiptovsko družbo v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, s poudarkom na islamskih nasprotnikih Mubarakovega režima.

O Islamski bratovščini, glavnem opozicijskem gibanju v Egiptu, govorijo tudi knjiga Carrie Wickham Mobilizing Islam, zbirka The Muslim Brotherhood Barryja Rubina, Muslim Extremism in Egypt Gilesa Kepela ter The Looming Tower Lawrenca Wrighta, ki Mubarakov režim povezuje z radikalizacijo egiptovskih islamistov, The Strong Horse Leeja Smitha pa raziskuje Mubarakova cinična prizadevanja, da bi manipuliral z ljudskimi čustvi in se obdržal na oblasti.

Kar nekaj teh knjig je na voljo tudi pri nas in seveda prek spleta. Če ste tudi sami prebrali kakšno knjigo, ki osvetljuje razmere v Egiptu, vas vabimo, da nam to napišete v komentarjih.