Petek,
31. 7. 2009,
18.27

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 31. 7. 2009, 18.27

8 let, 7 mesecev

Pri Sanjah detektivka, alpinistični roman in nobelovec Kawabata

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Založba Sanje je ponudila še tri dela - kriminalko Tanek led Avgusta Demšarja, dopolnjeno izdajo alpinističnega romana Dušana Jelinčiča Biseri pod snegom in Snežno deželo Japonca Yasunarija Kawabate.

Tanek led je po prvencu Olje na balkonu (2007) in Retrospektivi (2008) tretji detektivski roman Avgusta Demšarja - to je psevdonim -, ki si je zadal, da napiše prvi slovenski ciklični detektivski roman. V tretji knjigi se Vrenko z ekipo sreča z dvoumnostjo: za prometno nesrečo, v kateri izgubi življenje šolska psihologinja, se izkaže, da sploh ni bila nesreča, kar je šele napoved nadaljnjih smrti.

Demšar: V mojih knjigah ni odvečnih besed Demšar je na novinarski konferenci dejal, da v njegovih knjigah ni odvečnih besed. Zgodbo določajo umori in plehkost, pa vendarle pisatelj ohranja pozitivno vero v človeka. Demšar trenutno piše šesti roman. Kako naprej, še ne ve, toda prisega na dobro detektivsko zgodbo, ki jo bralec pogoltne na plaži, v kakšni senci.

Biseri pod snegom prvič izšli leta 1992

Tržaški pisatelj Dušan Jelinčič, ki je znan tudi kot novinar in alpinist, je roman Biseri pod snegom prvič objavil leta 1992. V romanu Jelinčič opisuje mednarodno odpravo Alpe Adria na Everest, ki jo je leta 1990 organiziralo Slovensko planinsko društvo Trst. Opis himalajske odprave je pri Jelinčiču večkrat pretveza za opisovanje občutkov in ljudi v izrednih razmerah.

Jelinčič meni, da je vsa njegova literatura "zelo nostalgična", saj da on "močno občuti minevanje časa". Pisatelj čuti nujo, da čas čim bolj zapolni, zato mu en dan potovanja odtehta 100 puhlih dni. Pisatelja gora, izpraznjena ljudi, ne zanima. Kamen se, tako Jelinčič, ne spreminja, kar pa vsekakor ne velja za človekovo dušo. Tomo Virk je ob prvem izidu Biserov pod snegom zapisal, da nas "Jelinčičevo pisanje nekoliko spominja na planinske spise legendarnega slovenskega alpinista in filozofa Klementa Juga ..."

Japonski prejemnik Nobelove nagrade za književnost Yasunari Kawabata (1899-1972) je leta 1968 postal prvi japonski pisatelj, ki je prejel Nobelovo nagrado za književnost. Snežno deželo je iz japonščine prevedel Iztok Ilc, ki je opozoril, da Kawabata ni bil le občudovalec tradicije, temveč tudi avantgardist svojega časa. Ilc je spremno besedo naslovil: Yasunari Kawabata - občudovalec tradicije, iskalec novosti.

Snežna dežela sledi odnosu med estetom srednjih let Shimamuro in gejšo Komako. V njem tli dvom o pristnosti njenih čustev, toda, kot je zapisal Ilc, "morda pa lahko Snežno deželo beremo zgolj kot dolgo meditacijo in hkratno predajanje melanholiji ob lepoti, ki je naslednji hip ne bo več."