Sreda, 20. 4. 2011, 16.06
8 let, 10 mesecev
PRELISTANO: Sfinga
Avtor: Ante Mahkota Založba: Didakta, 2011 Cena: 39,99 €
Avtobiografija slovenskega alpinista, fotoreporterja in novinarja, ki je med bralce prvič prišla leta 1979, je vse do danes ohranila status kultnega alpinističnega knjižnega zalogaja in obveznega domačega branja osvajalcev monolitnega prepada pod Plemenicami. Četrta dopolnjena izdaja postreže še s svežim avtorjevim predgovorom in besedo Tineta Marenčeta, idejnega očeta igrano-dokumentarnega filma Sfinga, ki že osvaja slovenske gledalce.
Iz knjige veje sledenje klicu gora, ki ga niso preglasile nobene službene ali vojaške obveznosti, ki so Mahkoto popeljale po svetu in mu hkrati približale vrhove, katerih sicer morda ne bi spravil v svoj žep. Najtežje stene in vrhovi Kamniško-Savinjskih in Julijskih Alp, Dolomitov, Mont Blancove skupine, trije zadnji problemi Alp, za nameček pa še Trisul, Pik Lenin, Elbrus, Kilimandžaro in Fudžisan so padali kot za stavo, ena stena, praktično pred domačim pragom, pa je ostajala neosvojena – veličastna Sfinga s svojim monolitnim izzivom Obraz Sfinge. V desetem poskusu je Mahkoti uspelo, v navezi s Petrom Ščetininom je leta 1966 z nezlomljivo voljo razkril Sfingino skrivnost, ki je takrat pomenila najtežji tehnični vzpon v Sloveniji.
Avtorjev dokumentarno-literarni slog pisanja je začinjen z nemalo pronicljivega razmišljanja in tenkočutnega tovariškega duha, izbrušene ostrine, ki jo zahtevajo v led vkovane stene, in s humorno zabeljenimi prigodami, ki bralca pogosto nasmejijo. Zajeten knjižni posladek z malce grenkim priokusom zatipkanih spodrsljajev je kultni spomin na čase tehničnega plezanja, ki danes kaj velja le še v knjigah in spominih.