Četrtek, 3. 6. 2010, 8.44
7 let, 1 mesec
PRELISTANO: Nemška loterija
Zadnji Mazzinijev roman se dogaja na začetku železnih petdesetih let, ko se je Jugoslavija sprla s Sovjetsko zvezo, ko so bili negotovi, nejasni časi, ljudje pa so v sebi nosili še polno vojnih in povojnih tegob. A je bil tudi čas, ko je vsakdo imel službo; tudi pripovedovalec zgodbe, preprosti, šepajoči poštar Toni, ki ni naključno izbran za glavnega junaka. Nedolžen in preprost kot je, je izbran tudi za pomočnika pri Nemški loteriji. Toni kot poštar med ljudi skrivoma, a po točno izbranih kriterijih nosi brezplačne srečke Nemške loterije, od katerih vsaka zadane.
Nedolžna igra, s katero, kot je najprej videti, želi "pisatelj" Nikolaj s pomočjo Zore pomagati someščanom, zaradi pohlepa preraste v veliko bolj nevarne dimenzije in pripelje do ugotovitve, da igra na srečo pelje samo v pekel, če je ne bo nek "razumnež" prekinil.
A roman je tudi ljubezenska zgodba z ljubezenskim trikotnikom. Zora, ki je navidez preprosta mlada punca, je le prebrisano dekle, fatalna ženska, ki za svoj uspeh potrebuje moškega. In najprej izbere pisatelja, kasneje pa poštarja, da uresničita njene ideje.
Naivni poštar Toni se njenemu šarmu s pomočjo pravil upira, a ker je privlačnost ženske močnejša od vseh možnih pravil, je vprašanje, ali bo pravočasno stekel skozi vrata.
"Pravila službe! V tistem trenutku sem spoznal, zakaj so pravila tako dobra. Ker nam omogočijo ravnati tudi ob dogodkih, ki bi nam sicer zmešali glavo in nas odnesli s seboj v prepad."