Sreda,
23. 2. 2011,
10.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 2. 2011, 10.05

8 let, 7 mesecev

PRELISTANO: Kolumbova hči, Življenje in delo Alme M. Karlin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zadnja v vrsti knjig o Almi M. Karlin dokumentarno razbija mite o svetovni popotnici, raziskovalki, poliglotki, pisateljici in teozofinji ter ponuja nova dejstva o samotni popotnici skozi življenje.

Barbara Trnovec je z novo knjigo o Almi M. Karlin pometla s številnimi konstrukti, ki so bili rezultat napačnih interpretacij in izmišljotin o svetovljanski Celjanki. Znanstveni pristop zbiranja informacij je avtorica poljudno ubesedila v dokumentarističnem slogu, ki se približa prav vsem bralcem. Knjiga bo pravo razkritje za knjižne molje, ki Karlinove še ne poznajo, na svoj račun pa bodo prišli tudi bralci, ki o drzni popotnici že veliko vedo, saj Trnovčeva razbija mite, ki so se napletli okrog Almine narodnostne, spolne in literarne identitete. Kolumbova hči, Življenje in delo Alme M. Karlin prinaša kopico novih spoznanj in obilo gradiva iz njenih zasebnih zbirk, kljub vsem informacijam pa se še vedno poraja kakšno vprašanje, kot se za tako večplastno osebnost, kot je bila Alma Karlin, tudi spodobi.

Pravi leksikon o Almi M. Karlin bogato dopolnjuje slikovno gradivo, ki muzejske utrinke malodane prinaša v bralčevo dnevno sobo. Stare fotografije, utrinki iz Alminih dnevnikov, njeni dokumenti, gosto popisane razglednice in akvareli rastlin, ki so omogočili rekonstrukcijo njenega potovanja okrog sveta, preštevilni spominski koščki kulture, narave in verovanja dežel, ki jih je obiskala, in časopisni izrezki dopolnjujejo življenjski mozaik ženske, ki ni bila za nič na svetu pripravljeni zavreči neomejene svobode.

Nadvse posrečen je naslov knjige, saj se je sama Alma večkrat poistovetila z velikim italijanskim raziskovalcem Krištofom Kolumbom, ki ji je simbolično utiral poti v neznano, na katerih je morala biti ženska, ki je vse konje stavila na izobrazbo, v začetku 20. stoletja še kako pogumna.

Knjiga o svetovljanki, ki je s svojimi nazori krepko presegala čas, v katerem je ustvarjala, strastno budi željo po nadaljnjem branju – Almine avtobiografske in potopisne literature.