Sreda,
9. 3. 2011,
10.42

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 3. 2011, 10.42

8 let, 10 mesecev

PRELISTANO: Izbira

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Razumljivo napisano družboslovno delo je zelo berljivo in ponuja odličen razmislek o sodobni družbi in tiraniji neskončnih možnosti.

Avtor: Renata Salecl Prevod: Marjana Karer Založba: Cankarjeva založba Cena: 19,95 €

Filozofinja in sociologinja dr. Renata Salecl je ena od redkih slovenskih znanstvenic, ki svoja dela izdaja v tujem jeziku. Zaposlena je na Inštitutu za kriminologijo pri pravni fakulteti v Ljubljani, kot gostujoča profesorica pa redno sodeluje z univerzami v New Yorku in Londonu. Njene knjige so bile prevedene v deset jezikov, v slovenščini pa je poleg dela O tesnobi nedavno izšel tudi ponatis knjige Disciplina kot pogoj svobode ter seveda pričujoča Izbira.

V knjigi s preprostim naslovom se Saleclova posveti ideologiji izbire. Ta nam ironično povzroča tesnobo, saj obilica možnosti pomeni, da moramo izbrati najbolje, kar lahko. A ko nekaj izberemo, se nenehno spogledujemo z drugo možnostjo, s tistim, kar je ostalo neizživeto. V svetu poznega kapitalizma lahko izbiramo vse, na tisoče in tisoče izdelkov, partnerje in celo otroka, tesnoba napačne odločitve pa je še hujša zaradi tiranije oglasov, revij in priročnikov. Nič čudnega ni, da postanemo omrtvičeni – zaradi domnevno napačnih odločitev smo frustrirani ali pa odločanje odlašamo v nedogled in obtičimo na mestu (kar pravzaprav znova povzroča frustracije).

Družba spodbuja brezmejno zadovoljstvo in samoizpolnitev. Preoblikujemo se lahko v karkoli, možnosti so brezmejne, ravno na tem, kako postati boljša oseba (ali pa le drugačna od tega, kar smo), temelji vsa literatura za samopomoč. Priročniki nam domnevno pomagajo, a s svojimi napotki, kako narediti to in kako narediti ono, pravzaprav nenehno sporočajo, da nismo dovolj dobri, dovolj izpopolnjeni. Bolj kot se poglabljamo vase in verjamemo, da se lahko preoblikujemo v karkoli, manj se ukvarjamo z aktualnimi družbenimi razmerami in svetom. To pa kakopak ustreza prav obstoječemu sistemu poznega kapitalizma.

Družba stremi k zadovoljstvu, a v resnici uspeva z nezadovoljstvom – v nasprotnem primeru ne bi bili tako strastni potrošniki, pravi Saleclova.