Sreda,
18. 5. 2011,
8.20

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 18. 5. 2011, 8.20

8 let, 10 mesecev

PRELISTANO: Čudovita obzorja Slovenije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Prvi slovenski pohodniški vodnik z dodatno GPS-orientacijo predstavlja 90 razglednih ciljev od vinorodnih panonskih gričev do vrhov alpskega visokogorja.

Avtorja: Uroš Sever in Franci Novak Založba: Mladinska knjiga, 2011 Cena: 29,95 €

Pohodniški vodnik Čudovita obzorja Slovenije vsebuje 90 opisanih vzponov na vrhove po vsej Sloveniji, razdeljenih v tri višinske razrede: do 1100 metrov (29 vrhov), do 2100 metrov (40) in nad 2100 metrov (21). Izbor pohodniških ciljev ni raznolik le po nadmorski višini, ampak tudi geografsko ter glede na težavnost in obiskanost oziroma priljubljenost med planinci, saj bralec ob listanju vodnika hitro obudi spomine na že osvojene vrhove in dobi ideje, katere kuclje in vršace še mora pospraviti v svoj žep.

Vsako pohodniško turo sta avtorja opremila s splošnimi informacijami o vrhu, z opisom poti in podatki, ki pridejo prav pri načrtovanju in izvedbi ture: o orientaciji, uporabnih zemljevidih, zahtevnosti, izhodišču, predlaganem letnem času za vzpon, najvišji točki, višinski razliki, trajanju, ponudbi in zanimivostih ob poti in v bližnji okolici. Ob vabljivem in raznolikem slikovnem gradivu je pri vsaki turi tudi kartografski izsek z osnovnim potekom izbrane poti, digitalizirani podatki satelitskega navigacijskega sistema GPS v obliki sledi in točk v formatu GPX pa so dostopni na spletni strani založbe.

Avtorja sta posebno pozornost namenila opozorilu na potrebno znanje, izkušnje, predvsem pa lastno presojo pri izbiri predstavljenih pohodniških ciljev. Informativno sta se razpisala tudi o načrtovanju pohodniških tur ter o povezavi med pohodništvom, orientacijo in GPS-om. Ta se bo še posebej izkazal na slabše markiranih predelih ali brezpotjih, v meglenem vremenu, pozimi, ko so markacije skrite pod snegom, ali če zaidemo z idealne poti.

Edina pomanjkljivost za običajnega smrtnika, ki bi vodnik uporabljal samo skupaj z dobrim starim zemljevidom, se zdi srednje velik format knjižne izdaje s trdimi platnicami, saj se mehka vezava z malce okrnjenim fotografskim gradivom med prenašanjem v nahrbtniku izkaže za uporabnejšo. Navsezadnje pa je pohodniški vodnik z dodatno GPS-orientacijo namenjen temu, da si sledi in točke naložimo v svoj sprejemnik GPS in jo lahko neobremenjeni z dodatno težo in opremljeni z informacijami mahnemo na pot.