Ponedeljek,
23. 5. 2011,
12.52

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 23. 5. 2011, 12.52

7 let, 2 meseca

Pet finalistov v boj za 21. kresnika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V ožji izbor za 21. kresnika so se uvrstili romani Na zlati obali, To noč sem jo videl, Pobočje sončnega griča, Mož, ki je jahal tigra in roman Odličen dan za atentat.

V prostorih časnika Delo, pod okriljem katerega pripravljajo izbor za najboljši roman leta, so se danes opoldne zbrali štirje finalisti, Evald Fliser, avtor romana Na zlati obali (Mladinska knjiga), Štefan Kardoš, avtor romana Pobočje sončnega griča (Litera), Sebastijan Pregelj, avtor romana Mož, ki je jahal tigra, in Vladimir P. Štefanec, avtor romana Odličen dan za atentat, medtem ko smo Draga Jančarja, avtorja romana To noč sem jo videl, čakali zaman.

110 romanov lanske romaneskne produkcije

Po besedah predsednika petčlanske žirije, literarnega zgodovinarja Mirana Hladnika, se je žirija morala pregristi skozi 110 romanov, ki so produkt lanske romaneskne produkcije. Pred mesecem dni so razglasili deset nominirancev, danes pa so razkrili tudi, katerih je pet romanov, ki se bodo pognali v boj za kresnika za najboljši roman leta, pospremljenega z denarno nagrado v vrednosti pet tisoč evrov.

Hladnik: Iskali smo jezikovno, slogovno kompozicijsko mojstrstvo, vznemirljivost in berljivost "Ker založbe še vedno precej skoparijo z izvodi, smo si morali izbrano literaturo izposojati v knjižnici in si izvode deliti med seboj," je bil ironičen Hladnik. "Iskali smo jezikovno, slogovno, kompozicijsko mojstrstvo, sporočilno aktualnost, vznemirljivost in berljivost." Kot je poudaril, pri izboru ni bilo nobenega ključa, je pa zanimivo, da niti med finalisti niti med nominiranci ni nobene avtorice, kljub temu da je kar od 30 do 40 odstotkov romanov, ki so izšli v zadnjem letu, napisala ženska roka.

Prvič brez mladinske literature Hladnik je poudaril, da izhodiščni seznam romanov tokrat prvič ni vseboval mladinskih del, saj ima mladinska literatura že v drugih natečajih dovolj priložnosti za odlikovanja in nagrade. Izbirali so po načelu izločanja, roman, ki je dobil največ negativnih točk, je izpadel s seznama. "Za negativno načelo se nismo odločili zaradi značilnega slovenskega negativizma, temveč zato, ker želimo, da je skrivnost končnega zmagovalca skrita čim dlje."

"Aritmetična sredina napravi svoje" Kdo bo dobitnik letošnjega že 21. kresnika še ni jasno, saj si po besedah Hladnika tega niti sami niso upali priznati, medtem ko tudi seznami z glasovanjem žirije do zadnjega trenutka ostajajo strogo varovana skrivnost. "Vsak član žirije ima svojo stavnico in seznam točk, nato pa aritmetična vsebina napravi svoje."

Seznam finalistov manj kompakten kot lani "Letos je seznam izbranih romanov manj kompakten, kar pomeni da za njim stojimo manj kompaktno," je razkril Hladnik. Tako sta tik pred vrati finala obstala dva romana s povsem nasprotujočimi si mnenji članov žirije. Medtem ko si ga nekateri želeli videti v finalu, so bili drugi spet odločno proti. Eden takih je tudi roman SiOL-ovega komentatorja Mihe Mazzinija Nemška loterija.

Dobnikar Šerugova: Pripovedovanje zgodb ne bo nikoli preživeto

Po besedah Romane Dobnikar Šeruga, odgovorne urednice časnika Delo, pripovedovanje zgodb ne bo nikoli preživeto, nikoli ne bo zamrlo, morda bo drugačen le medij pripovedovanja. "Morda ne bomo več dolgo tiskali v takem obsegu kot danes, a zagotovo bomo našli način, da bodo zgodbe prišle med ljudi."

Bratož: S tako knjigo ti ne more biti dolgčas Igor Bratož, tajnik Delove žirije, v kateri sodelujejo Vesna Jurca Tadel, Urban Vovk, Miriam Drev in Peter Kolšek, pomen kresnika vidi tudi v tem, da bralcem pomaga pri izbiri knjig. "Deseterica nominirancev je primerno poletno branje. S tako knjigo ti zagotovo ne more biti dolgčas."