Četrtek,
29. 10. 2009,
15.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 10. 2009, 15.12

8 let, 7 mesecev

Literariziran vpogled v represivne institucije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pri založbi Sanje sta izšla nova romana avtorice z umetniškim imenom Nika Maj - Iskanje izgubljenega fanta in Zapornik, ki bralcem prinašata vpogled v delovanje zaporov in poboljševalnic.

Pod psevdonimom Nika Maj deluje doktorica fizikalnih znanosti, ki se je literaturi zapisala šele pred nekaj leti. Po znanstvenofantastičnem prvencu Generator knjig se je Majeva posvetila pisanju za mladostnike. V njenih zgodbah nastopajo mladi ljudje in otroci, ki se pogosto znajdejo na robu družbe. Majeva se je pisanja obeh novih romanov lotila, še preden je dejansko imela izkušnjo s prevzgojnimi institucijami. Zgodbi o življenju posameznikov z roba družbe V središču knjige Iskanje izgubljenega fanta sta zakonca srednjih let, ki žalujeta za izgubo sina. Žena Daša želi poseči v vse bolj monoton odnos z možem tako, da k njima iz prevzgojnega doma ob koncih tedna prihaja deček iz zavoda za mladoletnike Sean. In tako se začne pisati zgodba o iskanju medsebojnega razumevanja in topline med tremi protagonisti. V romanu Zapornik pa je Majeva opisala razčlovečenje 23-letnega študenta Andreja, ki je pristal v primežu represivnega zaporniškega sistema.

Posamezniki iz obrobja razkrivajo nestrpnost družbe Avtorica skozi svoja dela opozarja, da se ima večina ljudi za strpne, ko pa pridejo v stik s posamezniki iz obrobja družbe, pa se zanje ne zanimajo ali jih celo odrivajo. Posledično družba postaja vse bolj nestrpna. "To si je treba na neki točki priznati in začeti reševati težave," je na novinarski konferenci pozvala Majeva.

Avtoričina izkušnja drugačna kot v romanih Direktorica Vzgojnega zavoda Kranj Staša Sitar in predstavnik Inštituta za kriminologijo Dragan Petrovec sta knjigi prebirala hlastaje in z zanimanjem, a v njiju nista prepoznala slovenskih zavodov. Tudi Majeva se je odločila, da o prevzgojnih zavodih ne bo več pisala, saj je bila njena osebna izkušnja "topla", drugačna kot je opisana v romanih.

Petrovcu se je zdelo poučno, da je avtorica v delih pokazala, kaj se zgodi s posameznikom, ko dobi moč. Literarizirano videnje dogajanja v prevzgojnih zavodih lahko po njegovih besedah beremo tudi kot razmislek o tem, kako hitro in na kakšen način se lahko razmere v zaporih in prevzgojnih domovih poslabšajo, tudi v Sloveniji.

Majeva že načrtuje dve novi knjigi Sicer ima Majeva v načrtu že dve novi knjigi - Kličejo me Cigan in Peklenske čeri, za kateri bo snov črpala "iz otroškega spomina".