Neža Mrevlje

Sreda,
24. 9. 2014,
14.06

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 24. 9. 2014, 14.06

9 let, 1 mesec

Liliputanci nad Ljubljanico

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Z ladjico od Mesarskega mostu mimo Špice in vse do Botaničnega vrta, kjer vas pričaka 300 Liliputancev, se lahko z Guliverjem odpravite na lutkovno avanturo po reki.

Avtorica, animatorka, scenografinja in ustvarjalka lutk Barbara Bulatović si je zamislila lutkovno potovanje po Ljubljanici. Naslonila se je na zgodbo o Guliverju pisca Johnatha Swifta, gledalce pa bo popeljala v deželo Liliput.

Lutke, ki so jih pobarvali otroci Predstava Guliver – moje potovanje v Liliput je potujoča vrtna metafikcija, ki se začne pri Mesarskem mostu in konča v Botaničnem vrtu. Tam gledalce pričaka 300 lutk, Liliputancev, ki so jih otroci in odrasli na poletnih delavnicah izdelovanja scenografije za predstavo pobarvali sami.

Od vrtov do živalskega vrta Pod režijo čarobne in duhovite lutkovne, glasbene in igrane predstave se je podpisal Ravil Sultanov, igra Blaž Šef, dramaturg je Matej Bogataj, glasba je pod okriljem Jezdecev Prostranih Dimenzijstumi so delo Barbare Stupica, lutke pa so izdelali Barbara Bulatović, Paola Korošeč in prostovoljci.

Predstava, ki bo potekala na rečni gladini in se končala med rastlinjem z vsega sveta, je le prvi del štiriletnega projekta, ki si ga je zastavila Barbara Bulatović. Srečanju z Liliputanci v vrtovih bo sledila zgodba o potovanju po gradovih, zatem se bodo ta domišljijska bitja podala po vodah, cikel pa bodo končala v živalskem vrtu.

Satira o skrajnostnih sveta In zakaj je ustvarjalka izbrala ravno Guliverja? "Ker je satira. Ni le pravljica za otroke, temveč gre za kritiko družbe. In ne glede na to, da je bila napisana pred stoletji, je danes še kako aktualna," pravi Barbara Bulatović, ko opazuje na eni strani razcvet, na drugi pa čisto revščino, bedo, pomanjkanje in vojne.