Petek,
22. 4. 2011,
8.42

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 4. 2011, 8.42

8 let, 7 mesecev

Kaj naj berem? Preverite priporočila znanih Slovencev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V letu, ko se je Ljubljana ponosno nazivala svetovna prestolnica knjige, smo znane Slovence med drugim spraševali tudi o tem, katero knjigo bi priporočili bralcem SiOL-ovega portala.

Uroš Slokar, košarkar: Sem privrženec vohunskih trilerjev hladne vojne, zato me navdušuje Tom Clancy, tako da je katerakoli knjiga iz njegove zbirke zanimivo branje. Rad preberem tudi kakšno avtobiografijo znanih športnikov in seveda Dana Browna s svojimi kultnimi romani o različnih zarotah, za katere pa mislim, da jih je večina tako ali drugače že prebrala oziroma si jih ogledala.

Miša Molk, voditeljica: Kot zabavno branje priporočam knjigo Letoviščarji. Duhovita, z vrsto zanimivih likov, ki jih Viewegh odlično portretira. Pa tudi Murakamijev Norveški gozd vas bo zapeljal, da boste pozabili na komarje.

Zoran Janković, ljubljanski župan: Večkrat sem prebral Ukano Toneta Svetine, sicer pa v branje priporočam Knjige za vsakogar, ki so oziroma bodo izšle v okviru projekta Ljubljana – svetovna prestolnica knjige 2010.

Nuška Drašček, pevka: Vsekakor priporočam Finžgarjevo Pod svobodnim soncem, zaradi zgodbe same, zaradi načina naracije, zaradi ponosa, ki veje iz nje. Potem katerokoli od realistov, na primer Samorastnike, Na svoji zemlji. Zelo lepa zgodba je tudi Črni tulipan (Dumas), trenutno pa berem knjigo Kraljica in divja ženska (Linda Jarosch, Anselm Grűn), pri kateri mi je najbolj všeč to, da ženske spodbujata k temu, da odkrijejo kraljico (in še kakšno drugo lastnost) v sebi in ji dovolijo živeti.

Marika Savšek, miss Universe: Antoine de Saint - Exupéry, Mali princ. Knjigo bi priporočala vsem, saj avtor na zelo zanimiv način prikaže človeške napake. Mislim, da ti da kar precej misliti … Najlepša misel knjige pa je: kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.

Mario Galunič, tv voditelj: S priporočanjem knjig je težko, še posebej, če ne poznaš človeka. Imam že nekaj slabih izkušenj, ko ljudje niso bili zadovoljni. Gre pač za zelo individualno reč, odvisno od premnogih dejavnikov, predvsem pa od kilometrine in izbirčnosti. Vsekakor je pametno iti v knjigarno ali knjižnico in odpreti knjigo, prebrati nekaj vrstic žanra, ki nas zanima, in človeku je hitro jasno, katera knjiga je zanj. Vsekakor mislim, da je treba brati tudi slovenske avtorje. Nekatere bo začarala svetovljanska Brina Svit (mene gotovo je), drugim bo všeč vedno vznemirljivi Vinko Möderndorfer, tretjim Boris Pahor s svojim mogočnim opusom.

Danaja Vegelj, voditeljica in stilistka: Tako kot pri vseh stvareh, ki jih imaš resnično rad, je zame težko izbrati najljubšo knjigo. Eno samo. Ogromno odličnega čtiva je, na piedestal pa uvrščam tri avtorje – dva moška in eno žensko – Henryja Millerja, Leonarda Cohena in Nag Hammadi. Millerjev Kozorogov povratnik je primer sofisticirane erotike v literaturi; ničesar vulgarnega ali odbijajočega ni v nobenem njegovih romanov. Po drugi strani sem vedno oboževala poezijo, zlasti na jesen, ki je moj najljubši letni čas. Knjiga milosti Leonarda Cohena je knjižica nežne spiritualne poezije, ki je ravno prav zrela in hkrati dovolj provokativna, da me vedno znova fascinira. Thunder perfect mind Nag Hammadi je razred zase (in zmeraj bom trdila, da bi jo morala prebrati prav vsaka ženska), čeprav si ničesar ne želim bolj od tega, da bi jo nekoč lahko prebrala v originalni hebrejščini.

Vlasta Nussdorfer, predsednica društva Beli obroč: Priporočila bi knjige Rachel Naomi Remen, med njimi Blagoslovi starega očeta. Zgodbe, ki zdravijo najgloblje strahove. Dotaknejo se nas, na življenje začnemo gledati drugače, spoznavamo, da so ljudje lahko boljši, kot smo verjeli, in življenje lepše in bogatejše. Je knjiga, ki jo v teh časih, ko na vsakem koraku srečujemo besede kriza, razpad vrednot, ... še kako potrebujemo.

Boštjan Gorenc Pižama, komik in prevajalec: Od sveže prebranih bi izpostavil V petek so sporočili, da bo v nedeljo konec sveta Nejca Gazvode, roman o prebivalcih zakotne ulice, stkan iz kratkih zgodb in veznega prediva, v katerem se brišejo meje med resničnostjo in fantazijo, ter Pri dveh ptičih na vodi Flanna O'Briena, metafikcijski biser irske literature tridesetih let prejšnjega stoletja, ki ga je v slovenščino prevedel Andrej E. Skubic.

Lorella Flego, voditeljica: Vsekakor knjige Carlosa Ruiza Zafona, predvsem Marina in Senca vetra. Popolnoma so me prevzeli način pisanja in izjemno atraktivni liki. Nikoli ne veš, ali je opisano dogajanje resnično ali se zgodi v sanjah. V srcu pa še vedno nosim Skrivnost Rhonde Byrne in nestrpno čakam na njeno novo knjigo, ki bo izšla avgusta.

Ula Furlan, voditeljica: Pijevo življenje Yanna Martela, Henry Miller: Kozorogov povratnik, Arto Paasillina: Očarljivi skupinski samomor. Zaradi raznolikosti slogov, sočnosti zapisov, domišljijskih razmislekov, drugačnosti okolij, mišljenj in svetov vseh treh avtorjev. Pljusk Indijskega oceana, smrad ameriških ulic, skoraj arhitekturna pravilnost finske mentalitete. In ogromno humorja.

Miha Mazzini, pisatelj: Priporočam samo bralcem, katerih okus poznam, ker se nerad motim v svojih priporočilih.

Tadej Golob, pisatelj in novinar: Salingerjevo Varuh v rži, ki sem jo prav tako prebral ta mesec, pa Jagnje, evangelij po Focnu, Kristusovem mladostnem prijatelju Christopherja Moora, pa kakšno Salmana Rushdieja, recimo Otroke polnoči ali pa Satanske stihe, pa Špeh na kruhu Charlesa Bukowskega, pa Čefurji raus Gorana Vojnovića in Drobtinice Mihe Mazzinija, pa ... Uh, dobrih knjig je ogromno. Ker so zanimive in ker te še tako ogromna količina branja ne bo spremenila v idiota.

Majda Širca, ministrica za kulturo: Priporočam knjigo Renate Salecl z naslovom Izbira. Njena dela v tujini berejo od Kitajske, prek Rusije do Velike Britanije. Zakaj? Ker zna ujeti temelj našega bivanja skozi bizarnosti vsakodnevnega utripa.

Erica Johnson Debeljak, publicistka: Tistim na počitnicah bi zagotovo priporočila The Girl with the Dragon Tattoo, če pa vas privlači resnejše čtivo, pa predlagam knjigo The Land of Green Plums avtorice Herte Müller. Gre za izjemno poetično in čudovito napisano branje.