Petek, 17. 6. 2011, 13.47
7 let, 2 meseca
Inga Ulokina: Sem človek, ki poskuša
Iz milijonskega Sankt Peterburga se je z družino pri 13. letih preselila v Slovenijo, ki sta jo starša, prav tako glasbenika in pedagoga, izbrala za drugi dom družine Ulokin.
"Glasbenik se mora znati prilagoditi kateremukoli okolju"
"Povezovanje klasične glasbe in drugih zvrsti je danes nujno," pravi. Poudarja, da je pravi glasbenik na splošno tisti, ki zna igrati vse, ki se zna prilagoditi kateremukoli okolju in pritegniti poslušalce k tistemu, kar dela. "Znati se mora zliti s časom in trenutkom."
Postavna glasbenica zvonkega smeha se preživlja izključno z glasbo. V zasebni glasbeni šoli poučuje violino, ocenjuje maturitetni predmet violina v državnem izpitnem centru in je menedžerka dveh otroških abonmajev, s katerima želijo otrokom približati umetnost.
Na vprašanje, ali danes čuti olajšanje, ker ni aktivno vpletena v politične sfere, odgovarja: "Odvisno. Vsak sicer misli, da bo lahko na oblasti nekaj spremenil, a dejstvo je, da ne moreš storiti kaj dosti. Izkušnja je bila zanimiva, javno sem povedala, da je kultura pomembna, da je Celje pomembno mesto, in to je to."
Študirala je v Zagrebu, Linzu, Kölnu, koncertirala po vsej Evropi in na Kitajskem. Kot pravi, je nomadski slog življenja nekaj povsem običajnega za nekega ustvarjalca. "Naše življenje ni nikoli začrtano in ni predvidljivo. Tudi če si zastaviš karierno pot, ta ni trdno določena, saj te vedno privlačijo nova raziskovanja. Tradicionalne glasbene šole in orkester so lahko le delček življenja ustvarjalca."
Od Bacha do Lady Gaga: InQuartet
Nove poti se ji odpirajo tudi z godalnim kvartetom InQuartet, čigar prva violina in umetniški vodja je prav Inga. Kvartet, ki na svojih nastopih občinstvo popelje na potovanje od Bacha, Beatlov, do Lady Gaga in Mozarta v eni uri, združuje štiri kreativne vrhunske glasbenike. "To so ljudje, ki zmorejo in si želijo drugačnosti." Ta se kaže tudi v sodelovanju z drugimi glasbeniki različnih zvrsti, kot je Neisha – na njenem zadnjem albumu so InQuaret posneli vsa godala, Inga pa je sodelovala tudi pri snemanju najnovejšega albuma Vlada Kreslina z naslovom Drevored.
Zadovoljna je s številom nastopov ("Delamo bolj v zaprtih krogih, dvakrat smo nastopali tudi na sprejemu predsednik Türka.") in ne skriva, da je mogoče, "če delaš več stvari", od glasbe normalno živeti. Opozarja, da je danes nujno, da se glasbenik spogleduje s tem, kar ljudje danes poslušajo, in ni dovolj, da se omejiš le na klasično glasbo, ki – kot pravi – ni elitistična, vendar zahteva več poglobljenosti. "Ustvarjalec mora delovati široko, sicer se lahko zgodi, da ti ustvarjalni ′firbec′ zakrni."
Širina se kaže tudi v projektu peterburške glasbene Bele noči v Mariboru, ki ga InQuartet želi predstaviti v okviru programa EPK 2012, in sodelovanje na festivalu Dance Republican Open Air festival, kjer se boste 24. junija lahko prepričali, kakšno zmes skupaj tvorita klasična in elektronska glasba in povsem mogoče je, da se bo mit o neprebavljivosti klasične glasbe sesul kot hišica iz kart ...