Torek,
9. 12. 2008,
13.11

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 12. 2008, 13.11

7 let, 1 mesec

Che Guevara

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
S pričujočo knjigo smo dobili prvo biografijo ene izmed najbolj popularnih ikon dvajsetega stoletja – Ernesta Che Guevare.

Avtor: Fidel Castro Izdala: Učila Cena: 26,90 €

Delo je poleg opisane usode argentinskega zdravnika, intelektualca in revolucionarja gotovo zanimivo tudi zaradi avtorja zbirke besedil – njegovega sodobnika Fidel Castra, ki je gotovo eden boljših poznavalcev njegove osebnosti, revolucionarnih idej in delovanja.

Knjiga je pravzaprav sveženj Castrovih govorov, intervjujev in zapisov, ki jih je imel ob pomembnih dogodkih, povezanih s Chejem. Na začetku Castro razkrije njuno snidenje v Ciudadu de Mexicu, nadalje pojasnjuje njegovo nenadno odsotnost po kubanski revoluciji, ostala besedila pa so bila napisana po Chejevi smrti ob različnih spominskih slovesnostih.

O Chejevem »osvobajanju« Latinske Amerike se še vedno krešejo mnenja. Je bil goreči revolucionar, ki je dejansko želel boljše življenje za večino latinoameričanov ali brezčutni zločinec? Castro skuša v svojih govorih pred in po Chejevi smrti utemeljiti pomembnost svojega prijatelja in sodelavca v kubanski revoluciji. Zavrača teze nasprotnikov revolucije, da sta se kmalu po osvoboditvi Kube idejno razhajala in ga je Castro izgnal iz države ali ga dal celo ubiti. Na vsakršne domneve Castro odgovarja:«Laži. Kdaj ste že slišali, da bi revolucionar izrekel kakšno laž?« Veliki Fidel meni, da pravi revolucionar za orožje ne rabi laži, temveč razum, moralnost in resnico. V enem izmed zadnjih govorov, ob vrnitvi posmrtnih ostankov iz Bolivije na Kubo, se Castro sprašuje, kako so lahko njegovi morilci verjeli, da bo Che po smrti nehal obstajati, saj so odtlej njegove ideje in junaška dejanja bolj živa kot kadarkoli.

Gotovo je, da se o Chejevi veličini in odmevnosti v svetu Castro ni motil, manj gotovo pa, ali ima svet dejansko tako pozitivno predstavo o njegovih dejanjih, kot jih goreče zagovarja Castro. Preberite in presodite, ali za Cheja dejansko »ni dovolj prostora pod nagrobnim kamnom« in celo na Kubi, temveč »samo v svetu, o katerem je sanjal, za katerega je živel in se boril«.

S. U.