Nedelja, 11. 9. 2011, 21.35
8 let, 8 mesecev
"Bolj ko delaš z nogami, bolj je flamenko ljudem všeč"
Sedemindvajsetletni Mariborčanki Živi Heričko je Ljubljana dobro znana. Tukaj je študirala farmacijo, tukaj se izobražuje na področju homeopatije in tukaj svoje plesno znanje na Osnovni šoli Koseze dvakrat tedensko predaja mlajšim rodovom. Ne, ni postala Štajerka v Ljubljani. Maribor ostaja njeno delovno in življenjsko okolje. Tisti, ki vas mika ples, jo lahko najdete v Plesni šoli Roli v Mariboru, tisti, ki vam šepa zdravje, pa v eni izmed mariborskih lekarn, kjer je zaposlena kot farmacevtka.
Flamenko – mojstrovina svetovne kulturne dediščine
Flamenko je glasbeni in plesni slog, ki izvira iz regij južne Španije in od novembra 2010 sodi med mojstrovine svetovne kulturne dediščine pod okriljem UNESCA, piše Wikipedia. O flamenku v Sloveniji na spletu ne boste našli kaj dosti, kar ni čudno, saj ta plesna zvrst v Sloveniji ni pretirano razširjena, veliko prej boste naleteli na tečaje tanga, salse, celo trebušnega plesa kot pa flamenka.
Baletno predznanje je lahko tudi slabost
Živa Heričko se je s flamenkom prvič srečala pred osmimi leti na enotedenski poletni plesni šoli v Plesni izbi v Mariboru in se nato vpisala še na tečaj. Pod vodstvom argentinske mentorice Liyu Treyo in pozneje Ane Pandur je spoznavala bistvene razlike med baletom, ki mu je posvetila osem let treningov, in flamenkom. Priznava, da je baletno predznanje včasih prej slabost kot prednost, saj so pri baletu vsi gibi bolj "široki, ples je na trenutke precej tog, medtem ko je flamenko bolj sproščen". Je pa tudi pri flamenku podobno kot z drugimi veščinami – bolj zgodaj ko začneš, lažje in bolje ponotranjiš plesne gibe.
Čevlji z žebljički in pisana paleta razkošnih oblek
Pri plesu flamenka je velik poudarek na delu z nogami, ki jim poseben zven dajejo čevlji z žebljički. Živa jih kupuje v Španiji. "Stanejo več kot 100 evrov, vendar se obrestuje. Čevlji so kakovostni, trpežni in zdržijo nekaj let, medtem ko sem baletne copate menjavala vsako leto znova."
Obleke z volančki kupuje v Španiji, enostavnejše kroje pa ji izdela šivilja v Mariboru. Čeprav si nas večina predstavlja, da so klasične obleke za flamenko tiste v črnordeči in beli barvi, pa Živa pravi, da se Španke za ples flamenka najpogosteje odenejo v obleke vijoličaste, rumene in kričeče zelene barve.
Kako začeti? "Težko," je kratka in odločna. Pred tečaji se najbolj ukvarja z vprašanjem, kako plesalcem približati ples, da se jim ne bo zdel prezahteven in da ne bodo obupali. "Pri plesu moraš misliti na ogromno stvari – na gibanje zapestja, ki je povsem specifično, na udarce z nogami, obrate, postavitev telesa, glavo, na ritem (Živa je za osvojitev ritma potrebovala kar pol leta), skratka na vse ." Podatka, da je Živa Heričko v osmih letih naštudirala šest koreografij, ki trajajo od štirih do 12 minut, in da se učenci v enem letu naučijo le ene koreografije, sta dokaj zgovorna in potrjujeta stereotipe o zahtevnosti flamenka.
Ob prisotnosti kastanjet zadiši po turizmu in komercializaciji
Tudi kastanjete so del stereotipov, povezanih s flamenkom. "Kastanjete niso tipične za flamenko, so le del severnega španskega plesa jota," me preseneti. "Je pa res, da jih vsi povezujejo s flamenkom in da jih v turističnih središčih plesalci flamenka tudi redno uporabljajo." Res je, tudi jaz nisem izjema. Avtentični flamenko se pleše s pahljačo, mantonom (veliko ruto z resicami) ali bato de colo (veliko vlečko).