Petek, 4. 4. 2008, 9.24
7 let, 1 mesec
Afganistan, kamor se Bog pride le zjokat
Avtor: Siba Shakib Založba: Eno Cena: 27, 13 eur
Avtorica Siba Shakib je odraščala v Teheranu, kjer je obiskovala nemško šolo. Posnela je že številne dokumentarne filme o Afganistanu, še posebej ljube so ji zgodbe o položaju Afgank. Državo in njene ljudi je spoznavala ob številnih obiskih, med drugim tudi severa države in ozemlja pod talibsko oblastjo. Med enim izmed teh popotovanj je v begunskem taborišču spoznala Širin-Gol, pogumno Afganko, ki ji je bila pripravljena zaupati svojo zgodbo.
Širin-Gol je bila drugačna od vseh drugih žensk, ki jih je avtorica spoznala v Afganistanu, bila je kakor drevo, ki se uspešno upira najsilnejšim vetrovom. Z vso iskrenostjo je natančno in podrobno opisovala svoje življenje, ki je podobno življenju, ki ga živi na tisoče moških in žensk v Afganistanu.
Ljudje, ki jih je spoznala avtorica, ne poznajo drugega kot nenehen beg, v svojem življenju so izgubili dom, svoje bližnje in dostojanstvo. Želijo si le, da bi lahko nekje v miru zaživeli, delali in se veselili v krogu najbližjih. Ženske hrepenijo tudi po tem, da bi se lahko izobraževale, se svobodno sprehajale po ulicah in bile enakovredne svojim moškim, kajti »ptič potrebuje dvoje kril, da bi letel. Svet je kot ptič. Tudi svet potrebuje dvoje kril. Potrebuje moške in ženske, da bi obstajal naprej«.
Preprosti ljudje imajo dovolj vojn, obljub oblasti, ki vedno znova poskrbijo le za lastne interese, na Boga, v imenu katerega delujejo, pa vedno znova pozabijo. Zato »ponoči Širin-Gol sanja. Sanja, da v Afganistanu vlada pravičen človek. Ni ne kralj, ne Rus, ne mudžahid, ne talib. Samo dober človek, ki bi rad delal dobro ljudem«. Toda na žalost vedno znova ugotovi, da so bile to le njene sanje. Zdi se ji, da je Bog na njeno deželo pozabil.
Zgodba o Širin-Gol je zgodba o ponosni, pogumni in čudoviti ženski ter o ljudeh, ki se vedno znova poberejo in si prizadevajo za boljše življenje. Življenje v katerem bi lahko skupaj z otroci zaživeli v miru, brez lakote in strahu. Meni pa se po tej izjemni zgodbi postavlja vprašanje, ali jim bo uspelo? Se bo Bog kdaj njihovi deželi tudi nasmehnil?