Torek, 17. 9. 2013, 15.43
9 let, 1 mesec
Žele, najbolj fotogenična hrana

Spominjam se kuharske knjige svojega deda: stara dunajska šola slaščičarstva, zapleteni recepti v nemščini, pisani z gotico, a na sredini so bile ilustracije: do zadnje podrobnosti narisane trinadstropne poročne torte, obložene z okrasjem. Bila je ena mojih najljubših knjig. Tako kot mamin priročnik za gospodinjo v sedemdesetih letih: še vedno se spominjam fotografije "ledenih" piškotov.
Podobe v kuharskih knjigah so nemara še bolj pomembne kot recepti. Hrano namreč izbiramo z očmi. In hrana v kuharskih knjigah je vedno popolna. Zelenjava ni nikoli razkuhana, temveč je bleščečih barv. Pečenka je v notranjosti vedno ravno prave rožnate barve. Sadje pa – jagode so tako rdeče, da se pred njimi skrije tudi najboljša šminka.
Toda nikar ne obupajte nad videzom vaše kuhane hrane. Večina fotografij v kuharskih knjigah je prirejenih, tako kot so retuširane fotografije manekenk. V časih pred photoshopom so hrano pred fotografiranjem ličili, barvali, pršili z lakom za lase ali preoblekli v tanek sloj želatine, da se je svetila. Zdaj vse to naredijo z računalnikom.
Razveseljivo pa je, da se je trend fotografij v kuharskih knjigah obrnil in tudi pri nas je nekaj knjig, v katerih je hrana fotografirana takšna, kot je. Lep primer sta knjigi Valentine Smej Novak in Damire Skansi: tam so makaroni prav takšni kot na vašem krožniku.
Ena vrsta hrane pa je fotogenična tako v retuširanih kot v resničnostnih kuharskih knjigah. Žele. Vedno pisan, vedno bleščeč, vedno vabi z očmi. Pri želeju je res tako, da je vedno videti lep, če je lepo napolnjen, pa ne razočara niti po vsebini.
Sok in sladkor skuhajte, odstavite, tik preden zavre. Liste želatine namočite v vodo, da se zmehčajo. Ko se sok shladi, vmešajte želatino in mešajte, dokler se želatina ne razpusti. Počakajte, da se malo ohladi. Na dno kozarcev vlijte centimeter želatine, nato razporedite sadje in metine liste. Zalijte s preostalo želatino in pustite, da se popolnoma ohladi. Postrezite s sladko smetano.
Če je sladica namenjena le odraslim, lahko del soka nadomestimo s penino. V tem primeru damo manj sladkorja, penino pa v sok zlijemo, ko se ta shladi. Če želimo drugačno barvo želatine, lahko namesto ribezovega soka uporabimo pomarančnega.