Torek,
19. 7. 2011,
11.58

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 19. 7. 2011, 11.58

9 let, 2 meseca

Za mizo v The Fat Duck kar 30 tisoč klicev na dan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Medtem ko se mnogi gostinci pritožujejo nad gospodarsko krizo, ki naj bi jim odnašala goste, je britanski kuharski mojster Heston Blumenthal dokaz, da to ne sme biti izgovor za neuspeh.

The Fat Duck, Blumenthalova restavracija s tremi Michelinovimi zvezdicami, se navkljub svetovni krizi in precej nenavadnim jedem, kot je polžja kaša, šibi pod klici ljudi, ki želijo rezervirati mizo. V recepciji restavracije so zaposleni kar trije ljudje, ki se spopadajo s telefoni. Število klicev je ogromno, glede na podatke računalniškega programa, ki beleži vse klice, tudi neodgovorjene, jih je od 28 tisoč do 31 tisoč na dan. Štiriurni meni s 14 jedmi

Restavracija rezervacije sprejema le dva meseca vnaprej, ima 42 sedežev in sprejme dve "rundi" gostov na dan, eno za kosilo in eno za večerjo. Dobiti mizo je pravi dosežek, gostje pa si morajo za obrok vzeti vsaj štiri ure časa, saj je jedilni list sestavljen le iz degustacijskega menija s 14 hodi. Cene glede na to, da gre za restavracijo s tremi Michelinovimi zvezdicami, ki se redno pojavlja tudi med prvimi na drugih priznanih lestvicah (recimo San Pellegrinovi), niso pretirane. Za degustacijski meni je treba odšteti 160 funtov (dobrih 180 evrov), s 1. septembrom pa se bo podražil na 180 funtov (205 evrov).

Tudi škandal s pokvarjenimi ostrigami ga ni ustavil Blumenthal si je več kot očitno opomogel po incidentu pred dvema letoma, ko se je več kot 500 gostov njegove restavracije zastrupilo s hrano, najverjetneje s pokvarjenimi ostrigami. "Tisto je bilo grozno obdobje, vendar je bil odziv ob ponovnem odprtju fantastičen," je dejal Blumenthal, eksperimentalni "molekularni" chef, ki v svoji kuhinji ustvarja najbolj nenavadne kombinacije in okuse, med drugim tudi sladoled z okusom pečenih jajc in slanine.