Petek,
21. 9. 2012,
15.09

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 9. 2012, 15.09

9 let, 2 meseca

Vojaki ne jedo le pasulja!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ekipa kuharjev Slovenske vojske, ki oktobra odhaja na kuharsko olimpijado v Nemčijo, je dokazala, da so splošne predstave o enolični vojaški prehrani povsem napačne.

V začetku oktobra se bodo v nemškem mestu Erfurt kuharji z vsega sveta pomerili na kuharski olimpijadi, slovenske barve pa bo zastopala ekipa kuharjev Slovenske vojske. Predstavili so se v vrhniški vojašnici Ivana Cankarja, pokazali vse svoje veščine in jedi, ki jih bodo pripravljali na olimpijadi, hkrati pa so razbili predsodke o tem, da se v vojski jé bolj slabo. "Pasulj in golaž nista pogosto na meniju," so soglasno zagotavljali tako vojaki kot kuharji.

In res ga ni bilo v nobenem od sedmih menijev, ki jih je vodja kuharske ekipe Zvonko Vidovič sestavil za olimpijado. Gre za različne kategorije, od hladnega, vegetarijanskega in nacionalnega pa do toplega menija, ki ga bodo na tekmovanju pripravljali za občinstvo. Letošnja novost je vojaški meni, ki ga morajo pripraviti v vojaških porcijah – celoten meni mora imeti od 650 do 750 gramov.

"Generalka" pred olimpijado Ob tokratni predstavitvi v vrhniški vojašnici so kuharski olimpijci pripravili in na ogled postavili vse menije, tistega, ki ga bodo kuhali na olimpijadi, pa smo tudi poskusili. "Takšen preizkus je dober tudi za nas," je povedal Gregor Ferbežar, vodja olimpijske odprave. "Zdaj imamo priložnost, da prisluhnemo kritikam in upoštevamo morebitne pripombe."

A negativnih pripomb pri omizju niti ni bilo. Ribji paprikaš s čemaževim ponvičnikom in kajmakom, tris telečjih roladic ob praženi zelenjavi s pirejem ter krompirjevo kocko z brokolijem in brokolijevo kremo, za sladico pa strjenka iz kislega mleka na slivovem džemu z limetinim pecivom in sadnim zvitkom ob koruzni zlevanki s slivami. Kot bi brali jedilni list boljših restavracij, vrhunski pa so bili tudi okusi. Ne nazadnje pa se niti ne bi smeli čuditi. Čeprav zdaj delajo v vojašnicah, so se vojaški kuharji za ta poklic šolali, pred prihodom v vojsko pa so vsi delali po slovenskih restavracijah in gostilnah.

Prvič so bili bronasti, zdaj ciljajo višje Šest mojstrov, ki bodo tekmovali na olimpijadi, prihaja iz vojašnic po vsej Sloveniji, sestava ekipe pa je, z izjemo enega kuharja, enaka že od leta 2006, ko so prvič tekmovali na mednarodni ravni. "Takrat so se za ekipo prijavili sami, komisija pa je izbrala najboljše," je pojasnil Ferbežar. Od takrat so si pridobili že veliko izkušenj na tovrstnih tekmovanjih in prav te so po Ferbežarjevih besedah na tovrstnih tekmovanjih najpomembnejše: "Ekipa je pod velikim pritiskom, saj komisija spremlja vsak njihov gib, med pripravo jedi jih ves čas nadzira." S pritiskom so se naši vojaški kuharji uspešno borili že na olimpijadi leta 2008, ko so si prikuhali bronasto medaljo, enako barvo odličja pa so si prislužili tudi na svetovnem prvenstvu v kuhanju leta 2010.

Letos seveda ciljajo višje. Priprave so bile temeljite, "ne osem ur na dan, ampak vse dokler jed ni bila popolna," je pojasnil Ferbežar. Veliko sreče in uspeha jim je zaželel tudi minister za obrambo Aleš Hojs, ki se je prav tako udeležil predstavitve, z zadovoljstvom pa je preizkusil tudi jedi, ki so jih postregli. Kot je dejal, je kakovostna hrana eden osnovnih pogojev za to, da se vojaki lahko usposabljajo in ne nazadnje branijo državo.