Petek,
21. 2. 2014,
13.25

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 2. 2014, 13.25

8 let, 8 mesecev

Sladki konec tedna: Beneški karneval v ustih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pustni čas ob rajanju na mize prinaša tudi značilne sladice. Poleg krofov in hrustljavih flancatov v Italiji poznajo še fritelle, pri nas jim rečemo tudi miške.

Beneški karneval je ena od pomembnejših turističnih atrakcij mesta na vodi, pa ne le zaradi mask, temveč tudi zaradi sladic, ki spremljajo poslavljanje od zime. Fritelle veljajo za najbolj priljubljene pustne sladice, še posebej v severnovzhodnem delu, v Benečiji in Furlaniji-Julijski krajini. Pri zahodnih sosedih jih najdemo v vsaki slaščičarni, ki kaj velja, a le v tem času.

Ustno izročilo pravi, da se na prave fritelle, pri nas jim rečemo miške, na jugu pa so to fritule ali uštipci, hodi v beneško slaščičarno Tonolo. Ponje se poleg domačinov in turistov pripeljejo celo iz Padove in drugih mest v regiji. In res, za slastne grižljaje kroglic iz ocvrtega kvašenega testa, polnjenega z različnima kremama ali brez ter le posute s sladkorjem v kristalih, boste potrebovali nekaj potrpežljivosti, saj boste nanje čakali v vrsti. A je vredno, sladke kepice si boste zapomnili vsaj do naslednjega pusta.

Če pa bo nuja po njihovem okušanju premočna in nepopustljiva, si jih lahko pripravite tudi doma. Morda že za letošnji pust ali pa kdaj drugič. V Tonoli si jih lahko privoščite v treh različicah, fritelle veneziana so brez kreme, zato pa njihov okus krasijo rozine in sladkor v kristalih za skorijco, fritelle alla crema so napolnjene z jajčno kremo. Pozabili pa ne boste tudi tistih s kremo zabaione.

Za začetek se bo najbolje lotiti preprostejših fritell, tistih brez kreme.

Potrebovali boste: - eno in tri četrtine skodelice moke, - skodelico mleka, - četrtino skodelice sladkorja, na koncu pa še eno četrtino skodelice za hrustljavo skorjico fritell, - dve jajci, - pol skodelice rozin, - skodelico ruma, - eno in pol čajne žličke suhega kvasa, - žličko soli, - olje za cvrtje.

Preden se lotite mase za testo, rozine za pol ure namočite v rumu. Po tradicionalnih receptih jih sicer napajate v grapi, a ni z rumom nič narobe, saj suhim grozdnim jagodam prida dober okus.

Za testo lahko uporabite električni mešalnik, mešanja pa se lahko lotite ročno. Vzemite veliko posodo, vanjo pa stresite moko, mleko, jajci in četrtino skodelice sladkorja. Zmes mešajte, dokler ne bo gladka in elastična, približno petnajst minut.

V skodelici suhi kvas zmešajte s četrtino skodelice tople vode. Pustite ga počivati od pet do deset minut, nato pa ga skupaj z žličko soli umešajte v testo. Rozine osušite in jih dodajte testu. Ko boste zmes dobro premešali, jo pokrite s kuhinjsko krpo in pustite testo nekaj ur počivati na sobni temperaturi.

Nato v ponvi zavrite olje, z žlico zajeto testo pa s pomočjo druge žlice počasi spuščajte v olje. Fritelle cvrite v obilici vročega olja, v katerem naj plavajo in se ne dotikajo dna. Da se testo ne bo prijemalo na žlicah, pa ti pred uporabo vsakič položimo v kozarec vode, nato pa ju obrišemo s papirnato brisačo.

Miške bodo pečene v dveh minutah, naj bodo zlatorjavo obarvane. Takoj ko jih položite iz olja, jih povaljajte še v sladkorju, tako bo nastala hrustljava skorjica. To lahko dodatno začinite še s ščepcem vaniljevega sladkorja. Če pa bi radi fritelle napolnili še s kremo, lahko poskusite z zabaione. Dobro stepite štiri rumenjake in štiri žlice sladkorja, dokler se krema ne speni in pobeli. Izberite dobro sladko vino in ga primešajte z leseno žlico. Zmes v vodni kopeli ob nenehnem mešanju kuhajte približno deset minut. Kremo nato ohladite, jo vlijte v brizgalko in jo tako vnesite v ohlajene fitelle.