Sreda,
26. 3. 2008,
9.41

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Sreda, 26. 3. 2008, 9.41

8 let

Okusi evrope - 5. del

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
V petem delu predstavljamo jedi Velike Britanije, Nemčije, Italije, Madžarke in Litve.

Razen »fish and chips« ter nekakšnega tekočega pudinga (Plum puding) se obiskovalci Velike Britanije pogosto sprašujejo, ali sploh obstaja tradicionalna angleška kuhinja? Kakorkoli, angleži so najbolj poznani po svojem obilnem zajtrku, pri katerem ne smejo manjkati klobasice, jajčka na oko, toast in spasiran fižol. Prav tako ne smemo pozabiti na popoldanski čaj z različnimi vrstami sendvičev ter peciva (tea cakes).

Medtem, ko kulinarično zgodovino Italije pišejo gospodinje, saj so one tiste, ki bodo namesto losos zrezka na mizo postavile novo obliko »paste«, je nasprotno golaž in paprikaš, nekdaj hrana madžarskih pastirjev, danes narodna jed Madžarske. Paprika je postala glavna sestavina madžarske kuhinje, ki daje svinjski masti, ki jo Madžari s pridom uporabljajo za skoraj vso pripravo slanih jedi, svojevrsten okus. Tudi Nemčije ne smemo zapustiti, ne da bi poskusili Weiss wurst (bele klobasice iz teletine), telečjih jeter, skutnih cmokov ali pa popili kozarec piva. Litvanci pa so pri hrani zelo kreativni, saj je v navadi, da na božični večer ponudijo kar 12 različnih vegeterijanskih jedi. Zelo znana pa je njihova juha iz rdeče pese s koprovo smetano. Enostavno jo morate poskusiti.

VELIKA BRITANIJA

Sirov toast

4 rezine toast kruha 180 g trdega sira (edamec ali gauda) 1 dcl piva sol, poper malo gorčice

Pivo segrejemo, dodamo na kocke narezan sir, pustimo, da se stopi, solimo, popramo in dodamo malo gorčice. Stopljen sir razdelimo po v toasterju popečenih rezinah kruha, položimo na ponev in opečemo v pečici, da sir zlato rjavo porumeni. Ponudimo ga k zajtrku.

Čajna pogača-tea cakes

120 g masla ali margarine 140 g sladkorja v prahu 3 rumenjaki 1 vanilin sladkor 150 g kandiranega sadja 50 g orehov in rozin 200 g moke ½ soka in lupina 1 limone za noževo konico pecilnega praška olje ali maslo moka za pekač

Maslo, sladkor, vanilin sladkor in 3 rumenjake penasto stepemo. Kandiramo sadje, orehe in rozine posujemo z malo moke (da se ne sprimejo). Moko zmešamo s pecilnim praškom in jo presejemo. Iz treh beljakov naredimo sneg. Kndirano sadje dodamo stepenim rumenjakom, dodamo sok polovice limone in naribano limonino lupinico, premešamo, dodamo sneg iz beljakov, ga rahlo zamešamo in počasi dodajamo moko. S kuhalnico vse sestavine previdno zmešamo in maso nanesemo v kvadratni pekač, kismo ga namazali z maslom in potresli z malo moke. Pekač postavimo v razgreto pečico in pri 180 stopinjah celzija pečemo 30 do 40 minut. Pečeno pogačo vzamemo iz pečice, jo zvrnemo iz pekača, pustimo, da se ohladi, nato pa narežemo na rezine.

NEMČIJA

Telečja jetra po berlinsko

500 g telečjih jeter 150 g slanine 2 jabolka 2 čebuli malo moke sol, poper

Jetra očistimo, jim odstranimo kožico ter narežemo za prst debele zrezke, solimo, popramo in povaljamo v moki. Slanino narežemo na male kocke, jo v ponvi malo opražimo, dodamo jetrne zrezke in jih na obeh straneh popečemo. Jetra in slanino vzamemo iz ponve, položimo na pogreto ploščo in postavimo na toplo. Na isti maščobi nato svetlo rumeno opečemo na kolute narezano čebulo in olupljena, na krhlje narezana jabolka. Tik preden jetra ponudimo, jih solimo. Za prilogo lahko ponudimo krompir in mešano solato.

Skutni cmoki

750 g skute 1 jajce 1 beljak 150 g moke 50 g sesekljanih mandljev 50 g narezanih rozin 50 g masla sladkor v prahu mlet cimet

Skuto, jajce, beljak, moko, mandlje, rozine in malo soli skupaj zgnetemo v testo iz katerega naredimo majhne cmoke; damo jih v slan krop in počasi kuhamo približno deset minut. Dobro odcejene cmoke damo nato v skledo, jih polijemo z razpuščenim maslom in posujemo s sladkorjem v prahu, ki smo mu dodali malo cimeta. Cmoke ponudimo s kompotom.

ITALIJA

Bruschetta

4 rezine belega kruha 5 paradižnikov 8 listov bazilike oljčno olje 2 stroka česna sol

Rezine belega kruha opečemo v toasterju ali ponvi. Naribamo česen. Paradižnike razrežemo na polovice, jim odstranimo pečke, razrežemo nato na male kockice in pomešamo z narezano baziliko. Kocke paradižnika porazdelimo po rezinah kruha, pokapljamo z oljčnim oljem in začinimo s soljo. Ponudimo kot predjed ali prigrizek.

Makaroni po palermsko

250 g makaronov sol oljčno olje 200 g šampinjonov 200 g prekajene šunke 50 g paradižnikove mezge 1 strok česna sol, poper, origano 80 g parmezana

Makarone kuhamo 10 do 12 minut. Odcedimo jih, splaknemo s hladno vodo ter znova odcedimo. Na oljčnem olju opražimo šampinjone in šunko, dodamo paradižnikovo mezgo, sol, poper, origano ter vse skupaj na malem ognju dušimo še 10 minut. Dodamo makarone, vse skupaj dobro zmešamo in ponudimo v globokih krožnikih.

MADŽARSKA

Piščančji paprikaš

150 g prekajene slanine 2 majhna piščanca (700 g) 2 čebuli 1 žlica mlete sladke paprike ¼ l kisle smetane ¼ l jušne osnove 2 žlici moke sol, olje, sveža paprika poper

Piščanca razdelimo na enake kose, jih solimo, v ponvi popečemo na olju in postavimo na stran. V isto ponev damo narezano slanino, jo opražimo, dodamo nasekljano čebulo, jo na svetlo opražimo, zalijemo z juho oziroma jušno osnovo, dodamo malo paprike, pomešamo, dodamo nato popečene kose piščanca, pokrijemo in dušimo do mehkega. Piščančje kose nato vzamemo iz omake, pustimo, da se malo ohladijo ter jim odstanimo kožo in kosti. Moko in kislo smetano zmešamo in dodamo omaki, dobro prevremo, zmešamo s paličnim mešalnikom, dodamo piščančje meso, znova malo zavremo in serviramo. Po želji lahko jed posujemo s svežo, na rezance ali kocke narezano praženo papriko in kislo smetano.

LITVA

Juha iz rdeče pese s koprovo omako

2 kuhani rdeči pesi 2 korena 1 čebula 25 g masla 200 g stebelne zelene 1 strok česna 1 žlica jabolčnega kisa 2 žlici paradižnikove mezge 1 l goveje juhe 15 g kopra 125 ml kisle smetane sol, poper

Rdečo peso olupimo in na grobo naribamo. Korenje očistimo in prav tako grobo naribamo. Čebulo olupimo in jo dobro sesekljamo. Pražimo jo na razpuščenem maslu približno dve minuti, nato pa dodamo peso, jo malo opražimo, dodamo nasekljani česen ter narezana stebla zelene. Vse skupaj še malo pražimo, dodamo paradižnikovo mezgo ter jabolčni kis, dobro premešamo in zalijemo z jušno osnovo. Počasi kuhamo 15 minut, po potrebi solimo in dodamo poper. Koper na drobno sesekljamo in pomešamo s kislo smetano. Juho ponudimo s koprovo smetano in z belim kruhom.