Četrtek, 28. 2. 2008, 10.46
8 let, 7 mesecev
Okusi Evrope – 2. del
Značilnost prve države so seveda ribe; prekajena postrv je ena od specialitet, zanimivo pa je, da je v tej deželi zelo priljubljena jed krvavica. Luksemburg je prepoznaven po ljubiteljih enolončnic iz leče, graha in seveda fižola; prebivalci so ostali zvesti vsej zelenjavi, katera se v tej deželi razprostira po latah. Kraljevina Švedska nudi mnogo dobrih jedi, ki pa se po pokrajinah zelo razlikujejo. Če opazujemo Švede pri izbiri hrane, začnejo vedno s slaniki, ki so marinirani v različnih omakah. Radi imajo hladne ribe, lososa v aspiku z različnimi solatami, paštete, pa tudi tople raguje in mesne kroglice. Švedska kuhinja je močno vplivala tudi na finsko kuhinjo, saj je le-ta zelo bogata z ribjimi jedmi in mesnimi kroglicami. Seveda ne smemo pozabiti na medvedovo meso, kakor tudi ne na gobe, brusnice in maline. V deželi, ki ima tako dolgo obalo kot Latvija, pa ne more biti drugače, kot da so ribe njena posebnost. No, zelo dobro pa so domačinom in tamkajšnjim turistom poznane tudi slastne piroške, ki naj bi prvotno izhajale iz Rusije.
V vrelo vodo damo očiščene ribje fileje in jih počasi kuhamo okoli 10 minut. Nato jih vzamemo iz vode ter postavimo na stran. Krompir olupimo in narežemo na kocke, čebulo sesekljamo, peteršilj prav tako ter vse sestavine damo v vodo, v kateri smo kuhali fileje. Solimo in kuhamo še 15 minut. Moko in mleko dobro zmešamo in dodamo juhi, nato pa vse skupaj zavremo in potem kuhamo na počasnem ognju tako dolgo, da se zelenjava zmehča. Medtem ribo narežemo na koščke, jo dodamo znova juhi, dodamo maslo in nasekljan koper, odstranimo z ognja, na rahlo pomešamo in ponudimo.
Slanikova solata
Sestavine: - 4 slaniki - 1 večja glava kuhane rdeče pese - nekaj kislih kumaric - 3 šalotke - 3 dl kisle smetane - 2 žlici vodke - 1 čajna žlička gorčice - 1 jajce - 1 žlica vinskega kisa - sol, poper, koper
Jajce skuhamo na trdo. Rdečo peso olupimo in narežemo na male kocke. Šalotko olupimo in na drobno narežemo na majhne koščke. Koper sesekljamo, dodamo narezano rdečo peso, narezane slanike, narezane kisle kumarice, šalotko, 2 žlici smetane, vodko, gorčico, kis in vse skupaj dobro premešamo, po okusu solimo in popramo. Jajce olupimo in narežemo na 4 dele. Solato razdelimo na 4 krožnike v obliki kupčkov ter okrasimo z ostalo smetano, jajcem in vejico kopra. Slanikovo solato ponudimo z rženim kruhom.
Ščuka z zelišči
Sestavine: - 1,5 kg ščuke (v enem kosu) - 1 čebula - 1 koren - 2 stebli zelene - 2 dl belega vina - 400 g šampinjonov - 600 g krompirja - sol, poper, lovorov list - olje, vinski kis - zelena solata
Zelenjavo očistimo in na drobno narežemo, damo v večjo posodo ali ponev, dodamo belo vino, začimbe in malo vode ter kuhamo 30 minut. Zelenjavi nato dodamo očiščeno ribo in kuhamo še 15 minut. Ribo vzamemo iz ponve, jo ločimo od kosti in serviramo s slanim krompirjem, s praženimi šampinjoni, z zeleno solato in zeliščno omako.
V ponvi segrejemo maslo, dodamo zelišča, jih malo opražimo, dodamo ¼ l juhe, v kateri se je kuhala ščuka in sladko smetano, malo povremo in nato zlijemo k zelenjavi, solimo, popramo ter dobro zmešamo s paličnim mešalnikom.
Švedske mesne kroglice
Sestavine: - 500 g telečjega mesa - 1 čebula - 30 g drobtin - 2 kuhana krompirja - 1 dl kisle smetane - 20 g nasekljane bazilike - sol, poper - malo moke, maslo
Meso, olupljeno čebulo in kuhan krompir zmeljemo, dodamo drobtine, jajce, smetano, malo moke. Vse skupaj dobro pregnetemo, solimo, popramo, potresemo z baziliko in postavimo za pol ure na hladno. Iz mase naredimo male kroglice in jih na maslu počasi pečemo. Ponudimo jih z mešano ali pa krompirjevo solato.
Švedska jabolčna torta
Sestavine: - 180 g moke - 120 g masla - 50 g sladkorja - 3 rumenjaki - 1 vanilin sladkor - 50 g naribanih mandljev - 750 g jabolk - 70 g marelične marmelade - 1 limonina lupinica - sok limone - 30 g sladkorja za dušena jabolka - 3 beljaki - 120 g sladkorja za sneg
Iz moke, masla, sladkorja, rumenjakov, vanilin sladkorja, naribane limonine lupinice in naribanih mandljev na hitro zgnetemo krhko testo in ga postavimo za pol ure v hladilnik. Medtem jabolka olupimo, narežemo na krhlje in na pol podušimo s sokom limone in malo sladkorja (po želji). Nato pripravimo snežno maso tako, da beljake stepemo z eno tretjino sladkorja v trd sneg, kateremu na rahlo vmešamo še ostali sladkor. Testo razvaljamo, ga položimo v tortni model in porežemo robove. Vse skupaj pečemo v pečici na 200°C okrog 20 do 30 minut ter še vroče testo premažemo z marelično marmelado. Na marmelado damo na pol dušena jabolka ter preko teh premažemo snežno maso. Vse skupaj pečemo v pečici na 160°C, da sneg zlato rumeno porjavi.
Meso narežemo na majhne koščke, solimo, popramo in skuhamo v vodi do mehkega. Medtem na maslu opražimo moko, zalijemo z jušno osnovo (ali vodo), dodamo sesekljan koper, malo sladkorja in kisa, solimo in popramo. Dobro povremo. Kuhano meso damo v svetlo omako, malo povremo in ponudimo s pečenim krompirjem ter brstičnim ohrovtom.
Očiščeno pljučno pečenko narežemo na tanke zrezke, solimo in posujemo z žafranom, na hitro popečemo in postavimo na toplo. Kislo smetano stepemo, dodamo gorčico in mleto papriko, dobro zmešamo. Pečene fileje položimo na ploščo, prelijemo z omako iz kisle smetane in ponudimo z dušenim rižem.
Nadev: - 200 g korenja - 2 jajci - nastrgana limonina lupinica - sesekljan peteršilj - 1 dl kisle smetane - žlička sladkorja - sol, poper
Testo: - 250 g moke - 20 g kvasa - 1 dl kisle smetane - 75 g masla - 3 žlice sladkorja - 1 rumenjak
Korenje olupimo, narežemo na tanka kolesca in do mehkega skuhamo v slani vodi. Medtem skuhamo 1 jajce na trdo, ga olupimo in drobno sesekljamo. Limonino lupinico na drobno naribamo. V skledo damo skuhan korenček, sladkor, sesekljano jajce, naribano limonino lupinico, sesekljan peteršilj ter kislo smetano in dobro premešamo. Začinimo s soljo in poprom, na koncu dodamo še 1 surovo jajce in ponovno dobro premešamo.
Za testo razpustimo kvas v mlačni kisli smetani, ki smo ji dodali sladkor; dodamo moko in pogreto (razpuščeno) maslo, malo solimo in zgnetemo v testo. Če je testo preveč vlažno, ga še malo pomokamo. Testo pokrijemo in ga damo na toplo vzhajati.
Pečico segrejemo na 200°C. Vzhajano testo razvaljamo in izrežemo kroge s premerom 10 cm. Na vsak krog damo eno žlico korenčkovega nadeva in kroge prepognemo v žepke; robove stisnemo skupaj. Piroške položimo na pekač, obložen s peki papirjem in jih premažemo z rumenjakom. Pečemo jih 20 do 25 minut, da postanejo zlato rumene. Ponudimo lahko tople ali hladne.
Vir: Slasti evropskih kuhinj, Recepti 25 držav EU, 2004, Ljubljana.