Četrtek,
1. 3. 2012,
8.27

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

ocenili smo

Četrtek, 1. 3. 2012, 8.27

8 let, 11 mesecev

Malvazija, vino morja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Včasih je v Sloveniji malvazija veljala za vino, ki ste ga pač morali piti v primorskih "oštarijah", če vam ni prijal refošk. Nekaj, kar na drugi strani Črnega Kala ni bilo preveč cenjeno.

A so se časi spremenili. In prav je tako, kajti malvazija je vino z dolgo tradicijo. Je vino morja, z nekaj izjemami bi lahko trdili, da je vino Sredozemlja. Poleg sredozemskih dežel je malvazija najslavnejša še na Kanarskih otokih in Madeiri, kjer se sladka različica imenuje malmsey, tekoče zlato, kot mu pravijo, in je bila prva trta, ki so jo Portugalci posadili na tem zdaj priznanem vinskem otoku. Mimogrede – steklenica dobre madeirske malvazije zlahka doseže ceno tudi po nekaj sto evrov.

V primerjavi s tem je malvazija, ki jo gojijo v sredozemskih deželah, naravnost plebejska. No, težko bi to trdili za vino, ki ima tako dolgo zgodovino kot malvazija. Čeprav ni natančno določeno, od kod izvira, je definitivno iz Grčije. Ime naj bi dobila po benečanski trdnjavi Monemvasia na vzhodnem Peloponezu. Če ne drugega, je to kraj, od koder so malvazijo beneški trgovci pošiljali v Evropo, da je potem postala pravo vino renesančnih banketov. Na poti do Italije pa se je zasadila še na Hrvaškem in pri nas. Bila je celo tako priljubljena, da so vinske trgovine v Benetkah imenovali kar malvasie. Druga teorija o izvoru pravi, da je originalno iz kraja Malevizi na Kreti. Zahvaljujoč vinskim DNK forenzikom je dilema zdaj razrešena: ne drži ne ena ne druga teorija, malvazija je v sorodu s trto athiri, katere vino so mešali v recino (retsino) na Rodosu.

Pravzaprav dandanes niti ni pomembno, od kod izvira. Dejstvo je, da se malvazija vse bolj uveljavlja tudi v Sloveniji. Konec koncev je 18. marca v Ankaranu celo festival malvazije.