Ponedeljek,
4. 5. 2015,
11.28

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 4. 5. 2015, 11.28

9 let

Kruha ne shranjujte v plastične vrečke, še manj pa v hladilnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Shranjevanje kruha v nepredušno zaprtih posodah in zavijanje v plastične vrečke kruha ne bo ohranilo svežega. Nasprotno, še prej bo postal gumijast in neokusen.

Ali obstaja kaj boljšega kot svež kruh s hrustljavo, dišečo skorjo in mehko, sočno sredico? V poskusih, da bi ga čim dlje obdržali takšnega, ga zavijamo v vrečke, plastične ali papirnate, shranjujemo v škatle, ki obljubljajo, da bodo ohranile njegovo svežino, ali celo v hladilnik.

Logika nam pravi, da bo kruh ostal svež dlje, če ne bo izgubljal vlage. Ravno nasprotno. Kot pojasnjuje Riccardo Meggiato, ki za spletno stran Fine Dining Lovers razbija mite o hrani, kruh svežine ne izgubi zaradi izsuševanja, ampak zato, ker absorbira vlago. Razlog za to je sestava kruha oziroma ena njegovih glavnih sestavin: moka. Škrob v njej se začne ob stiku z vlago v zraku, torej vodo, razkrajati, pri čemer sredica postane trša, skorja pa izgubi hrustljavost.

Shranjevanje v hladilniku je najslabša rešitev Ta proces je najhitrejši pri temperaturah med nič in deset stopinj Celzija, torej bo kruh svežino najhitreje izgubil, če ga shranite v hladilniku. Druga pesem pa je zamrzovalnik – razkroj škroba se skoraj popolnoma zaustavi pri temperaturah pod –18 stopinj Celzija, zato je smiselno, da kruh, ki ga ne nameravate pojesti takoj, zamrznete in pozneje odtalite po potrebi. Sicer ne bo takšen kot iz pečice, a bo dovolj blizu.

Brez vrečke? V vrečki? In v kakšni? Kruh za dnevno porabo shranjujte na sobni temperaturi. Pri tem se pojavi vprašanje, v čem ga shraniti. Plastične vrečke so slaba izbira, če želite grizljati hrustljavo skorjo, saj zadržujejo vlago. Ta kot omenjeno pospeši razkroj škroba, poleg tega pa ustvarja tudi idealno okolje za razvoj plesni. Raje se odločite za papirnate vrečke, torej tiste, v katerih vam kruh postrežejo v trgovinah oziroma pekarnah, še boljša izbira pa so vrečke iz blaga.

V vsakem primeru pa kruh ne bo ostal svež v nedogled, zato ga ali kupujte v zmernih količinah ali pa si pripravite zalogo receptov, v katerih boste lahko porabili postan kruh. Enega vam ponujamo spodaj. Gre za panzanello, solato, ki so se je domislile toskanske gospodinje, da bi porabile kruh, preveč postan, da bi bil še okusen.

Panzanella – solata s kruhom

400 gramov svežega paradižnika štruca postanega kruha 1 kumara 1 čebula 50 gramov kaper šopek sveže bazilike 1 žlica vinskega kisa 8 žlic oljčnega olja sol in poper svež peteršilj

Kruh natrgajte na za grižljaj velike kose. Paradižnike narežite na rezine, kumaro olupite, ji odstranite semena in jo narežite na kocke. Čebulo narežite na tanke kolobarje.

V veliki posodi kruh zmešajte z zelenjavo in natrganimi listi bazilike, prelijte s kisom in oljem ter posolite in popoprajte. Posodo pokrijte in pustite stati vsaj eno uro, lahko pa tudi do 12 ur. Posode ne postavljajte v hladilnik, ampak naj stoji na sobni temperaturi.

Preden postrežete, potresite z nasekljanim peteršiljem. Solata se bo prilegla kot priloga ali celo samostojna jed.