Ponedeljek,
29. 4. 2013,
9.58

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 29. 4. 2013, 9.58

7 let, 9 mesecev

Dan z mojstri oranžnih vin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Konec tedna so se v Izoli na festivalu oranžnih vin ob obilni podpori gostincev predstavili vinarji iz bližnje in daljne okolice.

"Trenutno najboljši vinski dogodek pri nas," se je slišalo med množico obiskovalcev, ki se je v petek drenjala po Manziolijevem trgu in istoimenski palači sredi Izole. Tokratni festival oranžnih vin je bil sicer šele drugi po vrsti, a v njem ni bilo več nič začetniškega. Seznam 55 sodelujočih vinarjev se je bral kot jagodni izbor – menda si jih je želelo svoj pridelek v pokušnjo ponuditi še več, a je festivalski prostor že tako ali tako pokal po šivih.

Glavnino sodelujočih so seveda predstavljali najštevilčnejši predstavniki "oranžne scene", Primorci in zamejci iz Italije, manjkale niso niti Štajerska, hrvaška Istra in Srbija, poskusiti pa je bilo mogoče celo gruzijsko vino. Seveda, Gruzija velja za pradomovino vinarstva, predvsem pa so tamkajšnji vinarji pionirji zorenja vina v amforah, priljubljene metode sodobnih vinarjev, ki pridelujejo oranžna vina. In če se nekako razume, da na festivalu oranžnih vin nastopa Gruzija, so za pravo majhno presenečenje poskrbeli avstrijski Štajerci, ki običajno veljajo za pridelovalce bolj svežih vin, a so pokazali, da se lahko (z vini v lončenih steklenicah) postavijo ob bok tudi uveljavljenim pridelovalcem oranžnih vin.

Za podlago so medtem na sončnem Manziolijevem trgu skrbeli nekateri najpomembnejši slovenski gostinci. Z dvorca Zemono je tako prispela obvezna šunka v testu, Pope iz Asa je rezal dišeč vojvodinski pršut, Kraljestvo pršuta je seveda priskrbelo kraškega, pri mizi goriške gostilne Majda se je jedlo vegetarijansko, številčno moštvo iz gostilne Skaručna pa je mučilo velike kose mesa, dokler ni iz njih nastal tatarski biftek.

Kombinacija premišljenega izbora sodelujočih, lepega vremena, predpočitniškega datuma in simpatičnega prizorišča se je v Izoli izkazala za zmagovalno in čeprav oranžnim vinom pogosto očitajo, da so le modna muha, ki bo zdaj zdaj umrla, se je v petek zdelo ravno nasprotno. Nikakor niso neka butična posebnost z majhnim krogom ljubiteljev, ampak imajo tako v Sloveniji kot za mejo številčno publiko, ki, kot kaže, komaj čaka na tovrstne dogodke.