Ponedeljek, 28. 2. 2011, 8.35
9 let
Filmski maraton po oskarjevsko

Podelitev oskarjev je vrhunec sezone filmskih nagrad in kot češnja na vrhu torte se vsako leto trudi, da je pot do njihovega konca čim daljša in čim bolj naporna. Letos oskarji pravzaprav niso bili tako dolgi, "le" za dobrih deset minut so presegli triurni cilj, a žal to še ne pomeni, da je bila prireditev lahkotna. Voditelja James Franco in Anne Hathaway, ki sta se tudi sama ponorčevala iz svoje očitne vloge privabljanja mlajšega občinstva, sta bila na trenutke res simpatično sproščena, a večinoma omejena na pozo zaspanega nesojenega junaka najstniških src in hihitavega sosedovega dekleta s popolno postavo. Celo uvodna točka, ki ponavadi poskrbi za smeh, je postregla zgolj s sprehodom Jamesa in Anne skozi kolaž nominiranih filmov. Bo že držalo, da lahko po otvoritvi presodiš vse, kar bo sledilo ...
Tudi nagrade same niso ponudile nobenih presenečenj, saj so jih razdelili po vnaprej znani formuli: Natalie Portman in Colinu Firthu za glavni vlogi, Melissi Leo in Christianu Baleu za stranski. Morda je za manjše presenečenje poskrbel le zmagovalec v režiji, saj je marsikdo stavil na Fincherja, vendar je bila nadvlada Kraljevega govora popolna. Prejel je štiri kipce, vključno s tistim za film, režijo, glavno moško vlogo in scenarij, a resnično osmoljen ni bil nihče, saj je tudi Izvor prejel štiri nagrade, Socialno omrežje pa tri. Resda se je moral prvi zadovoljiti s prevlado v tehničnih kategorijah, kar so mu tudi napovedovali, a le zakaj bi diskriminirali med kipci?
Scenarij prireditve si je spet obupno trudil trkati na vrata stare hollywoodske magije in kultne filme spariti s sedanjostjo - na oder so pripeljali celo 94-letnega Kirka Douglasa, ki je Melissi Leo malce ukradel njen trenutek, a le kaj bi nam lahko bolje približalo čas, ko so filmske legende še bile filmske legende, kot pa čisto pravi primerek tega? Kirk je še pri močeh, čeprav govori precej nerazumljivo, a bolj kot z njegovimi domislicami se bodo ameriški mediji zabavali s kletvico, ki jo je v mikrofon izustila Leova, pa čeprav je delovala povsem zaigrano.
Poleg kletvice bo največ časopisnih stolpcev bržkone napolnil še Franco v ženski večerni obleki, ki pa – razen njegovi sovoditeljici, ki se je (spet) skoraj polulala od smeha – ni bil tako pretirano smešen, da bi o njem govorili še dneve po prireditvi. Veliko bolj neprisiljena in posrečena je bila podeljevalka Sandra Bullock, ki si jo z lahkoto predstavljamo v vlogi voditeljice oskarjev ...
Oskarji so bili ne nazadnje letos malce tudi slovenski, pa čeprav ne zaradi sedme umetnosti, ampak zaradi prisotnosti Donalda Trumpa z ženo Melanijo. Svoj že nekaj let nespremenjeni obraz je skupaj z ostalimi zvezdniki pridno nastavljala fotografskim objektivom, ki jih ob najbolj oblegani rdeči preprogi na svetu kajpak ni manjkalo. Celovečerci na oskarjih pač hodijo z roko v roki z bliščem in modo ter ostajajo najvišji dosežek v karieri vseh filmskih ustvarjalcev.
"Občutek imam, da je moja kariera ravnokar dosegla vrhunec," je ob prejemu oskarja dejal tudi Firth in nato pripomnil, da bo morda kmalu zaplesal. In medtem ko se je hollywoodska smetana razkropila po zabavah, smo v Sloveniji ugasnili televizorje in rahlo nepotešeni zlezli v posteljo. Do prihodnjič ... Mogoče.