Četrtek,
27. 12. 2007,
13.20

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 12. 2007, 13.20

7 let, 1 mesec

Ultrapop 2

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
(kompilacija) 2007

TIP: Nažigaški psytrance kot čisti poligon za eksperimente, ki so atraktivni, poslušljivi, orto-techno, sexy in groovy kot sam vrag.

Psychedelic trance ali psytrance je podzvrst techna, ki je nastala na začetku devetdesetih iz nažganega in zadetega goa trancea, ki se je ravno takrat začel komercializirati. Psytrance je nekakšen odgovor tiste psihedelične komune, ki ne prisega na (mehkejše) klubske standarde. Z leti so v psytrance začeli dodajati vse živo, osnove te glasbe - nenavadne harmonije, zadeti efekti, dokaj progresiven pristop in relativno precej hiter beat - pa ostajajo še do danes bolj ali manj nespremenjeni. Psytrance se danes deli na številne podzvrsti in ima celo lokalne oznake. Tako so glavni na sceni psytrancea predvsem Izraelci, Avstralci, Finci, Američani (New York), Romuni, Južni Afričani, Italijani pa tudi dobrih DJ-jev iz nekdanje Jugoslavije na psytrance sceni ne manjka.

Italijanska založba Fabula Records, ki jo je ustanovil legendarni DJ Loopus in Fabula, pa je že nekaj let zatočišče kanček drugačnega psytrancea, ki morda ni tako hiter (a še zdaleč od tega,, da bi bil "normalno" "trance počasen"), je pa zato toliko bolj inventiven in slogovno praktično povsem odprt.

Na kompilaciji Ultrapop 2 se predstavlja nekaj sijajnih DJ-jev oziroma producentov iz vseh koncev sveta (Švedska, Finska, Italija, Nova Zelandija, Srbija, ZDA, Avstralija, Italija, Izrael…). Nekakšen skupni imenovalec vsem zbranim ustvarjalcem pa je drugačnost. Na plošči boste našli nekaj sila konkretnih techno-trance in house zabijank. Na drugi strani pa nekateri DJ-ji predstavijo nekaj ortodoksno funkoidnih skladb, ki jih mestoma zanese v čisti breakbeat ali starinski (street) hip-hop, drugič pa v povsem retro electro oziroma pop vode. Nekaj pa je tudi bolj večplastnih skladb, ki ne temeljijo toliko na loopih in beatih, ampak bolj na skladnji ter dramatičnemu dodajanju melodij, zvokov in ritmov. Vse pa se odvija v okolju sijajno zadetih beatov, tja ob 120 bpm naprej ter v pravoverno techno elektronskih okoljih. Pa še nekaj, pri vsem tem ne gre zgolj za atraktivne beate in spektakularno elektroniko, ampak tudi zato, da imajo praktično vse skladbe, ki med seboj niso zmiksane, tudi močne in dobro izdelane melodije. Marsikatere izmed njih pa vsebujejo tudi prave solistične instrumentalne vložke in variacije. Skoraj v večini skladb pa so še posebej zanimivi atraktivni rollingi na basu.

Na drugem delu kompilacije Ultrapop zbrani producenti in DJ-ji predstavljajo zelo, zelo zdravo alternativo na današnji sicer že skoraj povsem onemogli pravoverni techno sceni. Ultrapop 2 je sijajna in za današnje čase presenetljivo otrodoksna techno zabava, polna strupenih beatov, electro nažiganj, poigravanj z žanri, synth eksplozij, funky pribijanj in še kakšnih drugih slogovnih maličenj. Ne gre pa pozabiti tudi izrazito večplastnega skladateljskega napora, kakršnega pri techno izvajalcih ne boste srečali ravno pogosto. Skratka, super za rave party! In to za takšnega z nivojem, hipnotično melodijo in zares narejenimi skladbami!!