Petek,
14. 12. 2007,
14.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 12. 2007, 14.57

8 let, 7 mesecev

Dire Straits 20. decembra na Planet TV

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ta četrtek si lahko na SiOL-ovi televiziji ogledate enega zadnjih koncertov legendarne rock skupine.

Dire Straits so še danes ena najbolj iskanih skupin na svetu. Do sedaj so prodali več kot 74 milijonov albumov in so na 69. mestu lestvice najbolje prodajanih izvajalcev vseh časov. Njihova glasba je preprosto brezčasna. Je kombinacija prefinjenega rocka, nestandardnih form in sila izvirne melodike. Mark Knopfler, šef skupine, je s svojo mirnostjo in zadržanostjo pravi primer anti-zvezdnika. Dire Straits so se zelo potiho razšli leta 1995 in se do danes (kljub številnim mamljivim ponudbam) niso nikoli ponovno združili.

O koncertu

Pod vodstvom kitarista in pevca Marka Knopflerja so Dire Straits svoj zvok zgradili na zleknjenem blues-rocku in so bili najuspešnejša skupina post-punk obdobja s svojo klasiko Brothers In Arms iz leta 1985, ki je postala najbolje prodajan album osemdesetih.

Koncert je posnet v Franciji na njihovi zadnji turneji in je enoglasno proglašen za najboljši nastop skupine sploh ter je odličen prikaz nadarjenosti Marka Knopflerja in njegovega izjemnega kitarskega talenta.

Na tem odličnem koncertu so odigrali tudi uspešnice Walk Of Life, Romeo And Juliet, Money For Nothing in čudovito Brothers In Arms.

Biografija

Dire Straits je leta 1977, ko je na britanski sceni vladal punk, ustanovil pevec, skladatelj in solo kitarist Mark Knopfler. Izgledalo je, da skupina nima nikakršne perspektive, saj je Knopfler prisegal na zleknjen, zelo bazičen in vedno rahlo zabluzen easy rock, kakršnega sta zakoličila J.J. Cale ter nekaj let kasneje Eric Clapton. Prvine, kot so: prefinjene kitarske pasaže s konotacijo na klasičen roots rock, čiste melodije, sofisticirano petje ter nenehno bluzenje in swinganje na takratni sceni, ko je bilo dovolj, da si znal štiri akorde, pač niso bile na ceni. Dire Straits so kljub temu vztrajali. Najprej so si sami organizirali malo turnejo, na kateri so lastnike lokalov, ki so jih bili pripravljeni sprejeti, prosili, naj stišajo ozvočenje do te mere, da se bodo lahko gostje pogovarjali. To je samo eden izmed številnih detajlov v razmišljanju Knopflerja, ki vse do danes ostaja vse kaj drugega kot tipičen rock zvezdnik.

Leta 1978 so Dire Straits izdali istoimenski prvenec, s katerim sprva v rodni deželi niso imeli nikakršnega uspeha. Zato pa je album presenetljivo postal cenjen v vseh drugih evropskih deželah. Baje, da je plošča prišla med prvih deset na lestvice čisto vseh držav v Evropi ter praktično nazadnje tudi v Angliji, kar je posledica tega, da je postala čudovita pesem Sultans Of Swing precejšen vseevropski hit. Album Dire Straits je nazadnje prišel do drugega mesta lestvice albumov v ZDA ter do petega v Veliki Britaniji. Glasba tega albuma je brezčasna in Dire Straits so še danes zelo iskana skupina, ki nenehno prodaja svoje albume. Tako so Dire Straits do danes prodali fantastičnih 15 milijonov primerkov svojega odličnega prvenca, in, kot že rečeno, se prodaja tega albuma še danes ni povsem ustavila.

Leta 1979 so Dire Straits izdali album Communiqué, ki je bil narejen v podobni maniri kot prvenec. Prvi večji odziv nanj je bil v Nemčiji, kjer je album zasedel prvo mesto, na tretjem pa je bil istočasno njihov prvenec. Communiqué je zasedel 5 mesto na lestvici v Veliki Britaniji, v ZDA pa je prišel do 11 mesta. Do danes so Dire Straits po vsem svetu prodali 8 milijonov primerkov te plošče.

V poznih sedemdesetih so bili Dire Straits na nek način še vedno precej neznani. Knopfler, ki je neprestano menjal zasedbo, pa je na naslednjem albumu Making Movies naredil precejšen odmik od bazičnega easy rocka. V novih skladbah je ohranil vso prefinjenost prvih dveh plošč, dodal pa jim je bistveno bogatejše in ne nujno kitarske aranžamje, kot tudi obilo takrat nastajajočega novega pop rock zvoka. Dire Straits pa so imeli od takrat naprej v zasedbi tudi klaviaturista. Z Making Movies je tudi presenetljivo dolg hit single Romeo And Juliet, ki je postal do tedaj najbolj znana skladba Dire Straits. Making Movies je prišel do četrtega mesta na lestvici albumov v Veliki Britaniji ter do 19. v ZDA. Po svetu pa so ga do danes prodali 6 milijonov primerkov.

Leta 1982 je izšel Love Over Gold, ki je verjetno njihov najbolj kompleksen album sploh. Plošča se začne s 14 minutno klasiko Telegraph Road, nadaljuje pa se s skoraj sedemminutno Private Investigations, ki je kljub dolžini presenetljivo postala single. Na albumu je vsega pet skladb, kar je morda tudi razlog, da je Love Over Gold najslabše prodajan studijski album skupine. Do danes so ga prodali "samo" 4 milijone. Dire Straits pa so z njim dosegli prvo mesto v Veliki Britaniji ter 19. v ZDA.

Leta 1983 je skupina izdala EP ExtendedancEPlay s štirimi skladbami, od katerih je velik hit postala rock'n'rollarska popevčica Twisting By The Pool. Naslednje leto pa so Dire Straits objavili odličen koncertni album Alchemy, ki še danes velja za enega najboljših live albumov sploh. Prodali so ga 2 milijona primerkov.

Mark Knopfler je v tem času napisal glasbo za filma Local Hero ter Cal. Glavni instrumental prvega je danes živa klasika, skupina pa ga je zelo pogosto izvajala tudi na svojih nastopih.

Leta 1985 je sledil album Brothers In Arms, s katerim se je skupina dokončno prebila med večne velikane rocka. Čeravno vedno netipični in netrendovski so Dire Straits hitro ugotovili, da prihaja MTV in da bodo video spoti igrali ključno vlogo vsaj nekaj prihodnjih let. Dire Straits so za single Money For Nothing so posneli atraktiven napol animiran video, ki je bil zaradi slovite fraze "I Want My MTV" sploh prvi spot, ki je bil predvajan na britanskem MTV-ju, ki je bil v bistvu predhodnik evropskega. Brothers In Arms je v vseh pogledih perfekten album, Dire Straits so ohranili tisto zanje značilno zleknjenost in prefinjenost, hkrati pa so ustvarili za takrat super-moderen pop rock zvok. Pri vsem tem pa niso izgubili niti malo svoje avtorske drugačnosti.

Turneja, ki je sledila med letoma 1985-86, je bila totalni uspeh. Dire Stratis so kar trinajst zaporednih noči nastopili v Areni Wembley nato pa so imeli nepozabni koncert še na istoimenskem stadionu. 13 julija 1985 so nastopili na Live Aidu. Turneja, ki je v slabih dveh letih obsegala kar 247 koncertov, se je končala v Sydneyju, kjer so nastopili kar 21-krat zapored, kar še do danes ostaja avstralski rekord.

Brothers In Arms je bil tudi eden prvih albumov, ki je bil naprodaj tudi na takrat še skoraj povsem neznanem formatu CD. Money For Nothing pa naj bi bil sploh prvi CD-single na svetu, čeravno je bil narejen zgolj za promocijske namene.

Dire Straits so z Brothers In Arms osvojili prvo mesto na praktično vseh pomembnejših svetovnih lestvicah. Do danes pa so po vsem svetu prodali okoli 30 milijonov primerkov tega sijajnega albuma, čeprav ta podatek ni povsem preverjen. Brothers In Arms pa je bil prvi, ki so ga na CD-ju prodali v več kot milijon primerkih.

Po končani turneji je leta 1986 Knopfler postavil Dire Straits na stranski tir. Posvetil se je pisanju filmske glasbe, raziskovanju ameriške tradicionalne glasbe in bendu The Notting Hillbillies. Dire Straits so leta 1988 združili za en koncert. Nastopili so na koncertu, posvečenemu 70. rojstnemu dnevu Nelsona Mandele.

Skupina se je spet zares zbrala šele leta 1991 in takrat objavila album On Every Street, ki pa je bil za mnoge precejšnje razočaranje, saj je Knopfler v nove skladbe vpletel precej več tradicionalne godbe, s katero se je takrat na veliko ukvarjal. Tudi turneja med letoma 1991 in 1992 ni bila niti približno tako uspešna, kot je bila prejšnja. Zadnji koncert v okviru te turneje so imeli Dire Straits v Zaragozi. S te turneje je bil objavljen tudi koncertni album On The Night. Album On Every Street so prodali v 8 milijonov primerkih. On The Night pa so po vsem svetu prodali v milijon izvodih.

Dire Straits so se tiho razšli leta 1995. Knopfler, ki o kakšni ponovni združitvi skupine ne razmišlja, se od takrat drži bolj intimnih koncertnih prostorov in pod svojim imenom objavlja odlične, bolj avtorske albume.