Torek,
17. 1. 2012,
8.17

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 17. 1. 2012, 8.17

9 let

Všečno s premislekom – razstava ObLIKE Društva oblikovalcev Slovenije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Prvem preddverju Cankarjevega doma poteka pregledna bienalna razstava domačih ustvarjalcev različnih področij oblikovanja.

Društvo oblikovalcev Slovenije (DOS) je edino stanovsko združenje v Sloveniji te vrste, ki v svojih vrstah vse od leta 1951 združuje vrhunske ustvarjalce različnih področij oblikovanja. Šestdeseta obletnica ustanovitve društva sovpada z razstavo, ki jo v društvu pripravljajo vsaki dve leti z namenom predstaviti najvidnejše oblikovalske dosežke članov DOS.

Ustrezno ali všečno?

Pregled oblikovanja zadnjih dveh let je kustosinja razstave Danijela Grgić poimenovala ObLIKE, kar namiguje na všečnost brez premisleka, ki jo producira in spodbuja sodobni splet z vsemi socialnimi omrežji na čelu. Kot je Grgićeva zapisala v spremljevalnem razstavnem časopisu, se je treba vprašati, kdaj se ustrezno in všečno izključujeta in kdaj sobivata ter kdaj oblika podpira funkcijo, poslanstvo, namen in cilj in kdaj deluje sama zase. "Kako se upreti poplavi instantnega dojemanja, hitre presoje in 'lajkanja' oziroma 'všečkanja', ki že teče čez robove družabnih portalov, in ob tem ohraniti oblikovalsko dostojanstvo," še zapiše Grgićeva, ki je skupaj s še sedmimi strokovnjaki pregledala in izbrala razstavljena dela. Komisijo so sestavljali člani DOS Ksenija Baraga, Matea Panter, Boštjan Botas Kenda, Marko Japelj ter nečlani Deidre Jovanović, Maja Tasič Demšar in Nuša Podgornik kot predstavniki oblikovalske stroke zunaj DOS.

Razstavljena dela pripadajo različnim oblikovalskim smerem, obenem pa ima vsako delo tudi samosvoj pečat obrtnika oziroma ustvarjalca. Društvo v svojih vrstah združuje avtorje industrijskega, grafičnega, unikatnega, komunikacijskega in prostorskega oblikovanja, zato je na razstavi mogoče videti vse od pohištva, tiskovin in preostalih grafičnih izdelkov do oblačil in modnih dodatkov, nakita, keramike, unikatnih izdelkov, fotografij in scenografije.

Razstava ObLIKE bo v Cankarjevem domu na ogled še vse do 6. februarja, ogled pa je brezplačen.