Torek,
15. 10. 2013,
17.58

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 10. 2013, 17.58

6 let, 7 mesecev

Umrl je beograjski umetnik Bora Iljovski

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

V 71. letu starosti je v ponedeljek umrl beograjski umetnik Bora Iljovski, so sporočili iz Muzeja sodobne umetnosti v Beogradu.

Kot so zapisali, je Iljovski s svojim ustvarjalnim opusom zaznamoval drugo polovico 20. stoletja na jugoslovanski umetniški sceni kot eden najbolj avtentičnih in najpomembnejših protagonistov slikarskega modernizma.

Iljovski se je rodil leta 1942 v vasi Drenova v Egejski Makedoniji. Po koncu grške državljanske vojne, v kateri je bil njegov rojstni kraj zravnan z zemljo, je bil prisiljen, da z več tisoč begunci zbeži iz Grčije. Njega so poslali na Poljsko. Tam je po različnih domovih za begunske otroke pridobil prvo izobrazbo, nato pa leta 1956 prispel v Beograd in tam končal akademijo za likovno umetnost ter slikarsko specialko.

Prvo samostojno razstavo je imel v Galeriji grafičnega kolektiva in Galeriji KNU leta 1968 v Beogradu. Med drugim je leta 1982 razstavljal v jugoslovanskem paviljonu na 41. bienalu v Benetkah, leta 2003 pa na skupinski razstavi v Fridericianumu v Kasslu.

Leta 2006 so pripravili retrospektivno razstavo njegovih del v Muzeju sodobne umetnosti v Beogradu, ki je združila več kot 100 del – slik, risb, akvarelov in kolažev, nastalih v obdobju od leta 1967 do leta 2005.

Kustos razstave Branislav Dimitrijevič je tedaj zapisal, da Iljovski vsekakor spada med najbolj zanimive umetniške osebnosti druge polovice 20. stoletja na tedanji jugoslovanski umetniški sceni, ki je ni mogoče obravnavati samo v okvirih ustaljene zgodovine moderne umetnosti, saj gre za umetnika z obrobja vsakršnega večinskega mišljenja in vsakršne hegemone teorije. In prav ta pozicija je umetniku omogočila, da je razvil enega najbolj doslednih in enkratnih umetniških opusov.