Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Četrtek,
19. 4. 2012,
12.44

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 4. 2012, 12.44

8 let, 9 mesecev

Španske luči za posebne ljudi

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Veliko jih je, a malo je takšnih, kot so svetila LZF.

Špansko podjetje, specializirano za izdelavo luči, je dokaj mlado. Leta 1994 sta ga ustanovila Marivi Calvo in Sandro Tothill. Prvi je umetniški direktor, ki dela z ekipo izbranih oblikovalcev, Tothill pa se posveča prodaji in produkciji. Sistem deluje, izdelki, ki nastajajo, pa so magični.

Transparentni furnir, ukročen z ročno izdelavo, je ključ do svetil, polnih harmoničnih nasprotij. Narava, obdarjena s svetlobo, usidrana lebdeča telesa, prizemljena krhkost in še bi lahko naštevali bolj ali manj poetične opredelitve teh svetlobnih teles. Lahko bi se zatekli k minimalističnim, lahko k praktičnim opisom. Ali pa presojo prepustimo zgolj pogledu.

Svetila, ki bi bila lahko navdihnjena z japonsko veščino zlaganja papirja origami in enostavnostjo oblikovalskih potez, nastajajo daleč stran od azijskega kulturnega in estetskega okolja. Natančneje, v valencijskem domu, čeprav so danes že dodobra zaokrožila po svetu. V vsakokratnem okolju pa našla svoje mesto.

S svojim izrazom in s pretanjeno arhitekturno oziroma oblikovano umestitvijo so lahko markantna prostorska dekoracija. Pa naj gre za luč z imenom Agatha, Air, Anfora, Armadillo, Cactus, Carambola, Gea, Hola, I-Club, Mikado ali pa katero drugo, vsaka zahteva posebno obravnavo.

Pod svetila se podpisujejo različni oblikovalci, s katerimi podjetje sodeluje. Vse pa povezuje moto proizvajalca, in sicer: "Ko vam zmanjka besed, prižgite luči."

Ni dvoma, svetlobna telesa iz furnirja so posebne luči za posebne ljudi.

Ne spreglejte