Torek, 21. 10. 2014, 14.35
9 let
Sodobna hiša, v kateri ni prostora za televizor (foto)

Hiša na klancu v občini Dobrna je dom štiričlanske družine. Zasnova hiše je izrazito odprta, tako navzven kot tudi navznoter. Leži na vrhu klanca s krasnim razgledom na okoliško pokrajino.
"Hiša se prilagaja lokalnemu kontekstu, se pravi parceli, avtohtoni kulturi in materialom iz lokalnega okolja," nadaljuje Robert Veselko iz arhitekturne pisarne RVA, ki se je z lastnikom hiše spoznal pred leti in med njima se je razvilo zelo dobro sodelovanje, ki je ustvarilo topel in prijazen dom, ki združuje prvobitno s sodobnim. "Zelo pomemben faktor je, da se naročnik in arhitekt ujemata in midva z Mirkom sva se, ker le tako se lahko zgodba razvije do konca. Kemija je ali pa je ni."
Učni proces je potekal tudi na sami parceli. "V začetni fazi, ko so se gradile ilovnate stene, smo povabili vse, ki jih ta način gradnje zanima, da sodelujejo v zameno za hrano in izkušnjo. Povezali smo se z Zavodom Ekovas, ki nam je pomagal pri obveščanju ljudi. V tistem letu, od maja do konca avgusta, so na gradbišče ves čas prihajali ljudje in s sabo prinašali veliko izkušenj, zanimanja in dobre volje. Všeč mi je takšen način gradnje, ko delavci ne gradijo za minimalne dohodke, ampak nastaja stavba v procesu medsebojnega sodelovanja. Takšna hiša v sebi nosi pozitivno energijo. Grozno je, koliko je dandanes trpljenja v gradbeništvu, to je novodobno suženjstvo. Ta hiša je primer gradnje, ki nakazuje, da je mogoče graditi tudi drugače."
Hiša je zaradi topografije terena deljena na dva višinska dela. Iz dnevnega prostora se tako po stopnicah spustiš v spalni del za starše, po stopnicah navzgor pa v spalni del za otroka in še stopnice višje je galerija. V dnevnem prostoru imata dekleti plezalno steno, po kateri se pride do njunega skrivališča.
Južni del hiše povezuje zunanja terasa z napuščem, ki je hkrati zunanja povezava med prostori. Vsak prostor, bivalni del, spalni del in kopalnica imajo izhod na teraso. "Napušč je narejen optimalno, tako da v poletnih mesecih sonce pride do roba oken, ko pa se začne v hladnejših mesecih sončni lok spuščati, sonce prodira v prostor in pasivno ogreva hišo," razloži arhitekt.
Srce hiše je zidana peč na drva. Ko so segreje, je peč topla še dva dni in ogreva hišo. Notranje stene so ometane z ilovnatim ometom. Naravna ilovica se meša s peskom in konopljinimi vlakni, ki delujejo kot mikro armatura znotraj ometa. "Omet je najžlahtnejši v svoji surovi obliki, karkoli bi dali na omet, bi bilo škoda, saj bi s tem osiromašili njegove pozitivne lastnosti."
Gradnja hiše je potekala štiri leta. Zidovi so se delali najdlje, eno leto. Za zidove so potrebovali največ časa, ker je sam proces zahteven in ker se 28 centimetrov široke ilovnate stene dolgo sušijo.
"Robert je hišo konstruiral brez prostora za televizor, ker ga tudi do zdaj nismo imeli. A ker je starejša hči začela hoditi v šolo in smo vzeli internet paket, kjer je zraven tudi TV, jo zdaj imamo. Za zdaj je še v galeriji, ker v dnevnem prostoru nikamor na spada. Poleg tega tako mislim, da mora biti za televizijo poseben prostor, ker v dnevnem prostoru prehitro jemlje pozornost stanovalcev. Tega pa nočemo," zaključi svoj pogled lastnik hiše.
Robert Veselko letos s svojo arhitekturo prvič sodeluje pri projektu Odprte hiše in zdi se mu pomembno, da se kakovostna arhitektura predstavi širši javnosti.
"Pomembno je, da arhitekturo doživiš v realnem prostoru in ne samo skozi inscenirane fotografije v revijah. Prava izkušnja prostora je mnogo dragocenejša, saj je plasti zaznavanj veliko, od svetlobe, barv, različnih materialov, tekstur, vonja do zvoka in še mnogo več."