Četrtek, 3. 10. 2013, 15.46
7 let, 4 mesece
Kultura bivanja se začne pri zasnovi prostora

Projekt Odprte hiše bo tudi letos ponudil vpogled v številne zgodovinske in sodobne arhitekturne zasnove javnih in zasebnih, notranjih in zunanjih prostorov.
Zgrajeni prostor pomembno oblikuje našo bivalno izkušnjo, kot ga tudi sami kot uporabniki sooblikujemo. Zato je projekt Odprte hiše, v katerem odprejo vrata v več javnih in zasebnih, notranjih in zunanjih prostorov po Sloveniji, mogoče razumeti kot priložnost za osebno okušanje kakovostne arhitekture. Gre za priložnost za vpogled v inovativne, zgodovinske in sodobne arhitekturne presežke in rešitve. V tovrstne prostore je v okviru arhitekturnega festivala mogoče vstopiti, jih videti in občutiti ter s tem spodbuditi ozaveščenost tudi na tem področju.
S projektom Odprte hiše želijo njegovi snovalci iz zavoda za razvoj prostorske kulture, Centra arhitekture, nagovoriti vsakogar, in sicer da naj se zazre v dobro oblikovane prostore in prostorske zasnove. Naj se posveti odličnosti zgrajenih okolij, med katerimi so športni, kulturni, izobraževalni, poslovni, zasebni, zdravstveni in drugi objekti ter prostori.
S konceptom, ki je nastal leta 1992 v Londonu in kateremu se je v poznejših letih pridružilo še devetnajst mest po vsem svetu, tako iz leta v leto nastaja največji globalni arhitekturni festival, ki po različnih državah oziroma mestih v okviru Open House Worldwida dosega več kot milijon ljudi.
Vrata v dobro arhitekturo bodo odprta in pozornost k dobremu prostorskemu oblikovanju bo v Sloveniji usmerjena med 5. in 6. oktobrom. Po urbanih sprehodih in arhitekturnih rešitvah vas bodo popeljali avtorji zasnov, upravitelji stavb, lastniki ali prostovoljci. Nekaj bo zgodovinskih sprehodov, predvsem pa je poudarek na sodobni arhitekturi, inovativnih rešitvah, dialogu z okolico, trajnostnih načinih gradnje in fleksibilnosti zasnove glede na potrebe uporabnikov.