Sobota,
19. 1. 2013,
18.10

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 19. 1. 2013, 18.10

9 let, 2 meseca

Kako do dišečega perila?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Noben detergent ali mehčalec ne bo opranega perila naredil tako čistega in dišečega kot alkoholni kis, ki ga vlijemo v pralni stroj. Sliši se nenavadno, vendar deluje.

Če se tudi vam dogaja, da sveže oprano perilo, ko ga vzamete iz pralnega stroja, ne diši, ampak ima čuden vonj po plesni, potem je čas, da razmislite o tem, kdaj ste nazadnje očistili pralni stroj. Tudi pretirano odmerjanje pralnega sredstva in mehčalca je kljub dobremu namenu, da bi perilo kar se da lepo dišalo, pravzaprav eden od krivcev, da oprano perilo čudno zaudarja. Rešitev za vse te težave je morda nenavadna, a sila preprosta – v pralni stroj vsake toliko vlijte kozarec alkoholnega kisa. Ne verjamete? Berite naprej.

Pralni stroj je treba redno čistiti V bobnu, ceveh in preostalih delih pralnega stroja se po vsakem pranju nabirajo ostanki detergenta, mehčalca in umazanije z oblačil. V strojih ostane veliko praška po predalčkih in bobnu, ostajajo obloge na notranjosti stroja, kjer gnijejo in se razraste plesen.

Pralni stroj je treba zato redno čistiti. Brez skrbi, ni vam treba razstaviti stroja in zdrgniti vsakega delčka posebej, rešitev je v uporabi alkoholnega kisa. Gospodinje že dolgo poznajo moč kisa ter ga pogosto uporabljajo za čiščenje in dezinfekcijo kopalnice.

Za dišeče perilo dodajte približno deciliter alkoholnega kisa pri vsakem pranju, vsaj enkrat na mesec pa s kisom očistite pralni stroj. Operite prazen stroj, v katerega vlijete pol litra kisa in nastavite na 95 stopinj Celzija. Alkoholni kis prečisti boben pralnega stroja in cevi, odstranjuje vodni kamen in deluje dezinfekcijsko. Tako se boste končno znebili neprijetnega vonja opranih oblačil.

Uporabljamo preveč detergenta in mehčalca Za poln stroj naj bi se uporabljalo samo za en prst jogurtovega lončka pralnega praška oziroma gela, ena petčlanska družina naj bi tako v povprečju porabila le tri kilograme praška na leto. Verjetno vam ni treba šteti, kolikokrat na leto kupite trikilogramsko vrečo pralnega praška, da bi vedeli, da nas večina porabi veliko več. V želji po čim bolj čistem in dišečem perilu smo se navadili, da dajemo v stroj velike količine praška in mehčalca, pogosto celo več od količine, ki jo proizvajalec priporoča na embalaži. S tem dosežemo ravno nasprotno – v bobnu je preveč pene in premalo vode, zato stroj perila ne opere dobro, detergent pa se nalaga na notranjih delih pralnega stroja in maši vodovodne cevi.

Poleg tega so novejši pralni stroji varčni, kar pomeni, da varčujejo z vodo in premalo splaknejo perilo. Medtem ko so imeli stari stroji poln boben vode, pri novejših vode skoraj ne vidimo. Detergent tako ostaja tudi na oblačilih, problematičen je predvsem mehčalec, ki se nikoli ne izpere popolnoma. Mehčalec oblačila dejansko povoska, zato so na otip mehka, vendar tudi polna kemikalij, ki lahko na občutljivi koži povzročajo alergije.

Kis pri pranju deluje tako, da mehča vodo, zato detergent bolje prodre v notranjost tkanine in jo laže ter lepše opere. Perilo je samo toliko mehkejše, kot je mehkejša voda, so pa zato barve na tkaninah, opranih z dodajanjem kisa, obstojnejše in se manj izpirajo oziroma manj bledijo, pa še prijetno dišijo po detergentu. Poleg tega je perilo razkuženo, v stroju pa se vam ne nalagajo ostanki detergentov in vodni kamen.

Mehčalec tako pravzaprav sploh ni potreben, v predalček za mehčalec pri vsakem pranju raje zlijte nekaj kisa. Tako boste ohranjali čisto notranjost pralnega stroja in preprečili nalaganje vodnega kamna na cevi. In oprana oblačila bodo dišala, kis namreč popolnoma izgubi vonj in le poudari vonj detergenta, ki ga uporabite.

Alkoholni kis, čudež narave Rezultat je manjša poraba praška, bolj učinkovito pranje, predvsem pa čisto in lepo dišeče perilo. Izgine tudi potreba po posebnem izdelku proti nalaganju vodnega kamna, saj za vse to poskrbi kis. Odpravljene so tudi alergije na mehčalec, zato je kis zelo primeren pri pranju perila dojenčkov.

Poleg tega je kis poceni in ne nazadnje veliko bolj prijazen do narave kot vsa umetna čistila