Petek,
20. 7. 2012,
8.23

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 7. 2012, 8.23

7 let, 3 mesece

Arhitekturna svetovalnica: udobno zatočišče

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kako brez večjih investicij prenoviti zgornje nadstropje hiše? Kako v hiši z manjšimi okni narediti svetle bivalne prostore? Strokovnjaki iz Arhitekturne svetovalnice imajo rešitev tudi za to.

Naša bralka je arhitektom iz Arhitekturne svetovalnice opisala svojo bivanjsko situacijo ter jim hkrati predstavila svoje želje.

Na vas se obračam s prošnjo, da mi pomagate pri preureditvi stanovanja. S fantom imava možnost, da se vseliva v hišo, v kateri še vedno živi moja babica. Babica se bo preselila v spodnje nadstropje, nama pa bo tako pripadlo zgornje in podstreha. Trenutno si ne želiva velikih investicij in bi si rada za začetek le uredila stanovanje v nadstropju (podstreha je še neobdelana, menjava strehe pa še nekaj let ni potrebna).

Pošiljam tloris stanovanja; kjer naj bi bila kopalnica (W) in kuhinja (D) so vsi potrebni priključki že nameščeni, zato pozicije teh ne bi spreminjali. V prostorih P in K bi si rada uredila dnevno sobo z delovnim prostorom (oba delava od doma) in še malo spalnico. Iz kuhinje in dnevne sobe (D in P) vodijo vrata na balkon, razgled je glede na to, da hiša stoji na manjšem hribu, čudovit.

Oba imava navado, da se čez dan veliko zadržujeva v skupnih prostorih (kuhinja in dnevna soba), zato si želiva, da je v domovanju poudarek na tem delu domovanja. Če je to mogoče, si v kuhinji želiva točilnega pulta oziroma vsaj majhno, nekoliko dvignjeno mizo za manjši obrok. Nekoliko nerodno je stopnišče (S), saj poteka po sredini hiše in je povezano s spodnjim nadstropjem, kjer stanuje babica. Čez čas si bova naredila svoj vhod, kar je na tej strani hiše mogoče, a stopnišče bo kljub temu ostalo tam, kjer je. Verjetno bi povezavo zgradili oziroma naredili dodatna vrata.

Dnevna soba in delovni prostor združena v eno

Rešitev prenove stanovanja pojasnjuje arhitektka Nina Juratovec:

Eden od glavnih problemov hiše so majhna okna, zato smo prostor maksimalno odprli in z majhnimi triki svetlobi omogočili vstop v osrednje prostore.

Nosilno steno med novo središčno umeščeno jedilnico in dnevno sobo smo dodatno odprli ob fasadi in tako prostora povezali. Kuhinja, ki je ostala na želenem mestu, z jedilnico tvori organizacijsko celoto. Omara ob jedilni mizi je zelo praktična za shranjevanje, saj je dostopna iz jedilnice kot tudi hodnika. Ker pa ni predvidena, da zaseda celotno višino prostora na sicer temačen hodnik, prepušča svetlobo skozi steklo v zgornjem delu.

Dnevna soba in delovni prostor sta združena in imata samo eno okno. Ker bi bil tak prostor precej temen, je pregrada za spalnici zamišljena ne kot zidana stena, temveč bolj kot omara z velikimi drsnimi vrati, ki prepuščajo svetlobo tudi iz oken v spalnici.

Srednji del pregrade tako zavzema omara oziroma police, ki so dostopne iz spalnice. Delovni kotiček je od dnevnega prostora ločen z nizkim elementom. Garderobna omara in postelja pa so edini elementi spalnega prostora, saj smo njegovo prostornino skušali čim bolj racionalizirati in tako več kvadrature prepustiti dnevni sobi.

Kopalnica je po želji bralke obdržala vse pozicije sanitarnih elementov, s tem, da predlagamo namestitev tuškabine s stekleno pregrado in pralni stroj, zaprt v omaro.

Osrednji prostor, ki ga zasedajo stopnice, se je izkazal za najšibkejšo točko hiše, in ker bralka želi nekega dne narediti nov vhod na mestu današnjega okna, bo tu potreben tudi vetrolov. Njegova postavitev v notranji del hiše bi zmanjšala njene prostorske zmogljivosti, zato predlagamo, da se ta postavi pred fasado kot lep vhodni prostor. Naj bo iz lahke jeklene konstrukcije, zastekljen in po potrebi pred pogledi zaščiten z lesenimi lamelami.