Torek,
16. 4. 2013,
20.18

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 4. 2013, 20.18

8 let, 8 mesecev

Poporodna depresija: lahko se zgodi vsaki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Poporodna depresija je bolezen oziroma motnja razpoloženja, ki se običajno pojavi od nekaj dni do nekaj tednov po porodu. Večjo možnost za njen nastanek imajo mamice, ki so se z njo že srečale.

Po porodu mamice velikokrat doživijo motnje čustvovanja, za kar je kriv upad ravni hormonov progesterona in estrogena. Kratkotrajne motnje čustvovanja, kot so na primer nihanje razpoloženja, povečana jokavost in pretirana občutljivost, so nekaj dni po porodu čisto običajne in pri velikem številu mamic le prehodne. Običajno izginejo v nekaj dneh ali tednih in ne potrebujejo zdravljenja.

A če znaki poporodne potrtosti ne izginejo, trajajo vsaj 14 dni neprekinjeno, brez vmesnih dni, ko se počutite dobro, in se začnejo stopnjevati, gre morda za poporodno depresijo. Gre za bolezen oziroma motnjo razpoloženja, ki je prehodna in ozdravljiva. Depresija, sploh če je pravočasno na zdravimo, lahko traja tudi več mesecev.

Znaki poporodne depresije se najpogosteje pojavijo od nekaj dni do nekaj tednov po porodu.

Kaj narediti? Če opazite zgornje simptome, morate čim prej poiskati strokovno pomoč. Pri lažji obliki poporodne depresije običajno zadostuje že pomoč psihoterapevta, medtem ko hujše oblike zahtevajo tudi pomoč zdravnika, ki vam bo predpisal potrebna zdravila.

Zdravljenje moramo začeti čim prej, saj poporodna depresija ovira vsakdanje funkcioniranje mamice in vpliva na kakovost njenega odnosa z dojenčkom, kar ima lahko pozneje resne posledice.

Od hitrosti zdravljenja pa je odvisno tudi trajanje bolezni. Prej ko bolezen prepoznamo in jo začnemo zdraviti, boljša in hitrejša je ozdravitev.