Nedelja,
2. 11. 2008,
9.28

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 2. 11. 2008, 9.28

9 let

Tik Kobarid tudi zaradi krize letos z manjšim dobičkom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Posledice svetovne finančne krize občutijo tudi v podjetju Tik Kobarid, ki se ukvarja s proizvodnjo medicinskih pripomočkov.

Medtem ko so lani ob 4,43 milijona evrih prihodkov zabeležili 153.000 evrov dobička, bodo letos kljub nekoliko višjim prihodkom zabeležili slabši poslovni izid, je povedal direktor kobariškega Tika Vinko Mazej. "Kriza se odraža v višjih stroških" "Finančna kriza z recesijo in drugimi negativni posledicami na svetovno gospodarstvo vpliva tudi na naše podjetje, kar se odraža v rasti stroškov poslovanja in spreminjanju strukture naročil," je poudaril Mazej. V prvih devetih mesecih letošnjega leta je Tik ustvaril 3,6 milijona evrov prihodkov - ob koncu leta naj bi bili za tri odstotke višji od lanskih -, a je dobiček zaradi rasti cen vhodnih materialov in energije nižji kakor v lanskem obdobju, je pojasnil.

Odpuščali niso V podjetju, ki je največji proizvajalec medicinskih pripomočkov v Sloveniji, zaenkrat po nepriljubljenih ukrepih ob krizi, kot so odpuščanje v 150-članskem kolektivu, zmanjševanje zaposlovanja ali krajšanja delovnega urnika, doslej še niso posegli. "Če se bodo pogoji gospodarjenja v prihodnje še zaostrili, se bomo razmeram prilagodili in oblikovali program ukrepov za zmanjševanje negativnih posledic svetovne gospodarske krize," je še napovedal Mazej.

Močna konkurenca s Kitajske in Indije Sicer pa se v Tiku soočajo z močno konkurenco indijskih in kitajskih podjetji, kar znižuje cene posameznim izdelkom. Zato so ob pomanjkanju delovne sile v Posočju pričeli s pospešeno avtomatizacijo proizvodnje katetrov in sond, ki bo prve rezultate prinesla sredi prihodnjega leta, ko načrtujejo povečanje proizvodnje za pet milijonov kosov letno. Prav na področju katetrov in sond letno proizvedejo preko 20 milijonov kosov, kar Tik uvršča med deset največjih evropskih proizvajalcev.

V Tiku nameravajo svoje konkurenčne prednosti okrepiti tudi s t. i. nišnimi izdelki. Pri tem sodelujejo z zdravniki specialisti, tako da so v sodelovanju z ljubljansko ginekološko kliniko razvili ginekološko iglo oz. set za punkcijo foliklov, ki se uporablja v procesu umetne oploditve. Prav z ginekološkim programom si želijo odrezati vsaj 10-odstotni tržni delež v Evropi, so zapisali v sporočilu za javnost.

Utrjujejo položaj v Italiji S krepitvijo konkurenčnih prednosti ter povečanjem in posodobitvijo proizvodnih kapacitet želi Tik utrditi svoj položaj na italijanskem tržišču, kjer z blagovno znamko Rüsch, sicer v lasti podjetja Teleflex Medical, beležijo več kot petinsko letna rast prodaje. Ob tem so za Tik pomembni še hrvaški, francoski, angleški, bosanski, egipčanski in avstrijski trg ter nova tržišča v Nemčiji, Pakistanu in Indiji.