18. 2. 2022,
16.52

2 leti, 5 mesecev

Thermometer Blue 0,26
Slovaška Finska Švedska Rusija zimske olimpijske igre Peking 2022 Peking 2022 olimpijski hokejski turnir

Petek, 18. 2. 2022, 16.52

ZOI, HOKEJSKI TURNIR, POLFINALE (M)

Finci po 16 letih spet dočakali veliko priložnost, v finalu proti branilcem naslova

Finska | Finci so v boju za finale z 2:0 premagali Slovake. Bodo po dveh srebrih prvič osvojili zlato? | Foto Guliverimage

Na moškem hokejskem olimpijskem turnirju so v igri za kolajne le še štiri reprezentance. V prvem petkovem polfinalu sta se najprej pomerili Slovaška in Finska. Zadnja je zmagala z 2:0. V drugem polfinalu pa so branilci naslova iz Rusije po kazenskih strelih z 2:1 ugnali Švede.

Kanada ZDA olimpijski hokejski turnir finale
Sportal Kanadčanke s tesno zmago do petega olimpijskega naslova

Medtem ko so kolajne na ženskem hokejskem turnirju že podeljene – Kanadčanke so osvojile zlato, Američanke srebro, Finke pa bron –, je bil danes v moški konkurenci na sporedu polfinale.

Za prvo finalno vstopnico sta se udarili Slovaška in Finska. Na koncu so z 2:0 slavili Finci. Finci so z golom Sakarija Manninena povedli v 16. minuti prve tretjine. Druga tretjina je nato minila brez zadetkov, na drugi gol finske reprezentance je bilo nato treba čakati vse do zadnje minute tekme, ko je prazen slovaški gol izkoristil še Harri Pesonen.

Finska in slovaška reprezentanca sta igrali že v predtekmovanju, ko je bil rezultat tekme 6:2. Toda za razliko od takrat so imeli svetovni podprvaki tokrat precej več dela z v obrambi močnimi nasprotniki.

Čas za prvi finski olimpijski naslov in prvo slovaško kolajno?

Finci imajo z olimpijskih iger šest kolajn, a še nikoli niso bili olimpijski prvaki. Dvakrat so se morali zadovoljiti s srebrom, leta 1988 je po starem sistemu tekmovanje pred njimi končala Sovjetska zveza, leta 2006 pa so jih v finalu v Torinu premagali Švedi.

Slovaška v času samostojne države še nima svoje lastne olimpijske medalje v hokeju, zdaj ima priložnost za bronasto.

Rusi branijo naslov. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Rusi branijo naslov. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Rusi po kazenskih strelih odpravili Švede

V drugem polfinalu pa sta si nasproti stali Rusija in Švedska. Odločitev o drugem finalistu je padla šele po osmih serijah kazenskih strelov. V rednem delu so povedli Rusi z zadetkom Antona Slepiševa v 21. minuti, izenačil je Anton Lander v 47. Podaljšek ni prinesel odločitve, ta je padla šele po osmih serijah kazenskih strelov. Za rusko slavje je bil uspešen Arseni Gricjuk.

Rusi so izločili Švede. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Rusi so izločili Švede. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Branilka naslova iz Pjongčanga, Rusija, je v četrtfinalu sicer izločila debitantko Dansko, Skandinavci pa so imeli precej težje delo. Za polfinale so se merili s Kanado in jo premagali z 2:0. Rusi, ki nastopajo pod zastavo Ruskega olimpijskega komiteja, so po koncu Sovjetske zveze osvojili tri olimpijska odličja – zlato v Pjongčangu, srebro v Naganu (1998) in bron v Salt Lake Cityju (2002).

Sovjetska zveza je bila v vseh devetih olimpijskih nastopih med dobitnicami hokejskih odličij – šestkrat olimpijska prvakinja.

Švedi so na olimpijskih igrah nastopili 21-krat, prvaki so bili dvakrat (1994, 2006), trikrat so bili srebrni, štirikrat pa bronasti.

Veliki finale med rusko selekcijo in Finsko bo v nedeljo ob 5.10 po slovenskem času, že v soboto ob 14.10 pa se bosta v boju za tolažilno nagrado, bronasto medaljo, pomerili Švedska in Slovaška.