Četrtek, 5. 11. 2009, 14.52
9 let, 2 meseca
Umik NFD napoved Valantove usode?

Eksodus pokroviteljev alpskih smučarjev se nadaljuje. Potem ko je svoj logotip z dresov slovenskih reprezentantov leta 2006 umaknila zavarovalnica Wiener Städtische, sicer še zadnji generalni pokrovitelj nekdaj paradnega slovenskega športa, sta se v zadnjih dveh sezonah za prekinitev sodelovanja odločila še novogoriški HiT in Telekom Slovenije. Zbrani druščini se z novo sezono pridružuje še Nacionalna finančna družba, ki je zvezi septembra 2008 obljubila dveletno zvestobo s "prispevkom" 400.000 evrov. Naveze, ki jo je kot predsednik SZS in prvi mož NFD poosebljal mag. Stanislav Valant, je konec že po prvem letu, o čemer se je v smučarskih in gospodarskih krogih zaradi vpetosti družbe v recesijski cunami šušljalo že nekaj časa.
"Po dogovoru za plačilo pogodbene kazni za predčasno prekinitev pogodbe smo sprejeli pobudo za podpis aneksa za prekinitev sodelovanja," je vest o odhodu družbe, ki je tako v skupini zlatih pokroviteljev pustila le osamljena Petrol in NLB, potrdil poslovni direktor panoge za alpsko smučanje Matjaž Šarabon. Slednji naj bi za alpsko malho v olimpijski sezoni zbral 1,2 milijona evrov (skupaj s prispevki smučarjev sto tisočakov več), a je ob precejšnji plačilni nedisciplini partnerjev in prekinitvi sodelovanja z NFD tudi ta znesek nekoliko vprašljiv. "Programi so skrčeni na minimum. Zato proračunske meje ne moremo spustiti. Z različnimi akcijami se trudimo zapolniti to vrzel," je dodal Šarabon, ki se je na ta način znašel v še bolj kočljivem položaju.
Poznavalci razmer ob tem opozarjajo na dejstvo, da bo s sezono 2009/10 potekla veljavnost pogodb tudi mnogim obstoječim pokroviteljem in partnerjem, ki bodo ob vsesplošni gospodarski krizi in likvidnostnih težavah po vsej verjetnosti - milo rečeno - zelo zadržani do novih pogodb in posledično finančnih injekcij. Ob tem pa se poraja še eno zelo pomembno vprašanje, ki postaja ob umiku NFD še za odtenek bolj aktualno. Ali razhajanje nacionalne družbe in smučarske zveze napoveduje tudi Valantovo športno usodo ali pa je bil znani poslovnež v ta korak prisiljen zgolj zavoljo miru v domicilni hiši? V tej sezoni se namreč izteče mandat predsednika, ki je na čelu največje panožne zveze v slovenskem športu že vse od leta 1992, ko je nasledil Janeza Zajca. Ali namerava dosedanji predsednik, ki je slišal marsikatero kritiko na račun zadržanega novačenja "donatorjev", vztrajati na vodstvenem položaju tudi v prihodnje, je vprašanje, ob katerem zaposleni na SZS zgolj nevedno skomigajo z rameni. Z govoricami, ki jih je precej več kot pa denimo panog v okviru zveze, se ne želijo obremenjevati, vseeno pa na vprašanje, ali je kdo v teh - športu nič kaj naklonjenih - časih pripravljen ugrizniti v jabolko, pravega odgovora (še) ne poznajo. Hkrati tudi ni znano, kdaj bo sklicana skupščina, na kateri bodo delegati dvigovali volilne lističe.