19. 1. 2008,
17.28

Sobota, 19. 1. 2008, 17.28

Prommeggerju zmaga, Košir osmi

Paralelni veleslalom svetovnega pokala deskarjev na snegu v španski La Molini se je v moški konkurenci nekoliko presenetljivo končal z dvojno avstrijsko zmago.

Najboljši je bil Andreas Prommegger, ki je v finalu ugnal Antona Unterkoflerja, tretje mesto pa je zasedel Američan Tyler Jewell. Najboljši Slovenec je bil na osmem mestu Žan Košir.

Na tretjem paralelnem veleslalomu sezone je Žan Košir s prebojem v četrtfinale in končnim osmim mestom izenačil svojo najvišjo uvrstitev v tej olimpijski disciplini. Preostali Slovenci so tekmo končali že v dopoldanskih kvalifikacijah. V osmini finala je 23-letni Tržičan premagal Italijana Meinharda Erlacherja, v četrtfinalu pa ga je ustavil Švicar Marc Iselin. Po maksimalnem pribitku v prvi četrtfinalni vožnji je Žan v drugo napadel, vendar se mu ni izšlo. Tri vrata pred ciljem je naredil napako, druga uvrstitev v zaključne boje za vrh mu je ušla iz rok, toda dosegel je pred tekmo zastavljeni cilj.

Flander ni videl finala

Preostali Slovenci niso videli popoldanskih finalnih dvobojev. Rok Flander je po hitri prvi kvalifikacijski vožnji (4.) v drugo naredil napako, odstopil ter zasedel končno 31. mesto. Brez finalnih voženj je ostal tudi tretje uvrščeni s paralelnega slaloma v Bad Gasteinu, Rok Marguč, ki je finale šestnajsterice zgrešil zgolj za 6 stotnik in osvojil končno 23. mesto.

Jernej Demšar se je uvrstil na 26. mesto, Izidor Šušteršič pa je odstopil že v prvi kvalifikacijski vožnji in tako ostal brez uvrstitve. Med ženskami je bila Gloria Kotnik po prvi kvalifikacijski vožnji 24., v drugo je tako kot Flander odstopila in zasedla končno 31. mesto.

Če so pri moških zmagovalni oder zasedli ''novinci'', so pri ženskah prva tri mesta osvojila dekleta, ki jim stopničke niso tuje. Zmagovalka Nicolien Sauerbreij letos le v Limone Piemontu ni stala na odru, po Bad Gasteinu pa je še drugič zapored posegla prav na vrh. V finalu je bila boljša od avstrijske veteranke Claudie Riegler, ki je v La Molini 14. stopila na zmagovalni oder. Tretje mesto je osvojila, prav tako visokih uvrstitev vajena njena rojakinja, Marion Kreiner, ki je bila boljša od najhitrejše kvalifikantke Doresie Krings.

Kotnik: Strmo in ledeno

Jutri bo na istem prizorišču na vrsti še zadnji paralelni slalom sezone . ''Upam, da bodo rezultati naših v paralelnem slalomu boljši. Toda težko napovedujem, pobočje je izredno strmo in ledeno, tako da je vsaka napoved tvegana'', pravi trener slovenske reprezentance Peter Kotnik.

Katalonsko zimsko športno središče, ki je od Barcelone oddaljeno 150 kilometrov, bo leta 2011 gostilo svetovno prvenstvo v deskanju na snegu. Ljubiteljem deskanja na snegu in smučanja La Molina in bližnja Masella ponujata 114 kilometrov urejenih prog ter bogato dodatno ponudbo, v poletnem času pa La Molina, kamor vodi tudi neposredna železniška povezava z Barcelone privablja ljubitelje gorskega kolesarjenja, pohodništva in drugih aktivnosti na prostem.

Vrstni red v svetovnem pokalu:

moški: 1. Mathieu Bozzetto (Fra) 4130 2. Benjamin Karl (Avt) 2570 3. Daniel Biveson (Šve) 2566 4. Rok Flander (Slo) 2438 5. Andreas Prommegger (Avt) 2370 6. Anton Unterkofler (Slo) 1917 ... 13. Rok Marguč (Slo) 1390 14. Žan Košir (Slo) 1368 25. Izidor Šušteršič (Slo) 530 28. Jernej Demšar (Slo) 401

ženske: 1. Nicolien Sauerbreij (Niz) 4300 2. Heidi Neururer (Avt) 4060 3. Claudia Riegler (Avt) 2500 4. Marion Kreiner (Avt) 2480 5. Doris Günther (Avt) 1970 6. Svetlana Boldikova (Rus) 1900 ... 28. Glorija Kotnik (Slo) 484