Anže Semenič Jernej Damjan Tilen Bartol Jurij Tepeš Nejc Dežman Peter Prevc Peter Prevc

Oslo, posamična tekma, moški

Kraft zmagal in oblekel rumeno majico, Peter Prevc 16.

1

Peter Prevc | Foto Reuters

Avstrijec Stefan Kraft je zmagovalec posamične tekme v Oslu. Z zmago je obdržal vodilno mesto na norveški turneji Raw Air, po teževah Kamila Stocha, ki je bil le 22., pa je oblekel tudi rumeno majico vodilnega v svetovnem pokalu. Kaj pa Slovenci? Najboljši je bil s 16. mestom Peter Prevc.

Peter Prevc je na skakalnici v Holmenkollnu blestel na petkovih kvalifikacijah in sobtoni ekipni tekmi. Odlično je nastopil tudi v današnji poskusni seriji, kjer je imel drugo daljavo, na tekmi pa je odpovedal. V prvi seriji je skočil 121 metrov, kar je zadoščalo zgolj za 18. mesto. Tudi v finalu s skokom dolgim 120 metrov ni prepričal, je pa pridobil dve mesti in tekmo končal na 16. mestu. V skupnem seštevku norveške turneje je z drugega mesta zdrsnil na peto mesto, v skupnem seštevku svetovnega pokala pa je zadržal 10. mesto.

Smola za Tilna Bartola

V finalno serijo so se uvrstili še štirje slovenski orli, ki pa so končali na repu razpredelnice. Jernej Damjan je bil 26. (118,5 in 114 m), Jurij Tepeš 27. (120 in 112 m), Anže Semenič 28. (117 in 115,5 m), Tilen Bartol pa je na 31. mestu (114,5 in 117 m) žal ostal brez točke pokala. Bartol se je prvič uvrstil v finale, a je v njem zaradi delitve 30. mesta v prvi seriji nastopilo 31 tekmovalcev.

V finale se od Slovencev ni uvrstil le Nejc Dežman, ki je končal na 42. mestu (111 m).

Smola tudi za Kamila Stocha

Kraft (671,8) pred Wellingerjem (651,3) prepričljivo vodi tudi v posebnem seštevku skandinavske turneje, Peter Prevc je sedaj peti (613,7), doslej vodilni v svetovnem pokalu in zmagovalec novoletne turneje Poljak Kamil Stoch pa je imel v finalu veliko smole.

Kamil Stoch je po tekmi moral sleči rumeno majico vodilnega v svetovnem pokalu. | Foto: Reuters Kamil Stoch je po tekmi moral sleči rumeno majico vodilnega v svetovnem pokalu. Foto: Reuters

Visoko v zraku je začel izgubljati oblast nad smučmi, zakrilil je z rokama in predčasno pristal, na srečo dovolj varno, da se je izognil padcu, toda zaradi tega je nazadoval s petega na 22. mesto in vodstvo v pokalu prepustil dvakratnemu svetovnemu prvaku Kraftu, ki je slavil petič v sezoni.

Wellinger je vodil po prvi seriji (135 točk), drugi je bil Kraft (133,3), med njima je bilo le 1,7 točke razlike, tretji pa Japonec Daiki Ito (127,5 m, 123), ki pa ga je že več kot 10 točk ločilo o drugega mesta. Prevc je bil 18. (108,4), Tepeš 21. (106), Damjan 23. (104,6), Semenič 27. (99,8), Bartol pa je delil 30. mesto (94,9). Res je sicer, da so se razen Semeniča v finale uvrstili vsi preostali slovenski skakalci, vendar je bilo kmalu jasno, da Bartol ne bo osvojil niti ene točke, ker je bil zadnji med 31 finalisti, tudi preostali pa so izgubljali mesta po finalnih skokih.

Veselje zmagovalne trojice. | Foto: Reuters Veselje zmagovalne trojice. Foto: Reuters

Tudi Peter Prevc ni prevzel vodstva, četudi je na koncu pridobil dve meti, že po prvi seriji pa ni bil zadovoljen z nastopom. Posebej v luči dejstva, da je bil po prvih treh serijah na slovitem Holmenkollnu v seštevku nove norveške turneje drugi takoj za Kraftom, v poskusni seriji pred tekmo pa je bil tudi drugi (130,5 m, 71,8) za Norvežanom Johannom Andrejem Forfangom (136 m, 83). Med ostalimi Slovenci se je najboljšim na 12. mestu najbolj približal Tepeš (116,5 m, 58,4), ki je bil tik za Stochom (123,5 m, 59,1), Kraft pa je bil med četverico, ki poskusnega skoka ni opravila.

Karavana so bo sedaj preselila na naslednjo postajo v Lillehammer, kjer bodo na olimpijskem prizorišču iz leta 1994 v ponedeljek že kvalifikacije. Tam bo nastopil tudi Domen Prevc, ki je iz četrtega mesta v skupnem seštevku zdrsnil na šesto ter je v zadnjem obdobju vadil v Planici, zamenjal bo Bartola. Peter Prevc pa je skupno v pokalu ostal deseti. V Lillehammerju sta bili na začetku sezone že dve tekmi, na katerih sta slavila Domen Prevc in Kamil Stoch.