Martin Pavčnik

Petek,
13. 8. 2010,
11.07

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 8. 2010, 11.07

9 let, 2 meseca

Orkanski veter nad slovenske slalomiste

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Mitja Valenčič, Bernard Vajdič, Mitja Dragšič, Aleš Gorza, Matic Skube, Miha Kürner in Janez Jazbec se na novo sezono pripravljajo na novozelandskem snegu, kjer pa jim nagaja muhasto vreme.

Andrej Jerman in Andrej Šporn sta si v torek v živo ogledala otvoritveno tekmo nove stožiške dvorane v Ljubljani, misli pa jima medtem že švigajo v Čile, kamor se skupaj z ostalo ekipo za hitri disciplini podajata še ta mesec. Zato pa na južni polobli že vadi tehnična vrsta, ki se je pod vodstvom trenerja Pavlija Čebulja pred slabim tednom odpravila na enomesečne priprave na Novo Zelandijo, kjer pa vse vendarle ne gre po načrtih. "V nedeljo je na Mt. Huttu, kjer trenutno smučamo, padlo meter suhega snega. V torek je bil prvi snežni dan. Pogoji so bili naravnost fantastični. Suh sneg in sončno vreme. Enake pogoje smo imeli tudi v sredo, ko smo po končanem treningu smučišče preparirali z vodo. Dan zatem je to področje zajela vremenska fronta z orkanskim vetrom. Po podatkih uprave smučišča, je veter popoldan in zvečer v sunkih dosegal hitrost preko 250 km/h. Cesta do smučišča v dolžini 14 km je brez zaščite in na nekaterih delih zelo nevarna, zato so jo zaradi omenjenih vremenskih razmer zaprli za ves promet. Skupaj z ostalimi 1200 smučarji je celotna ekipa ostala 'ujeta' v restavraciji ob vznožju smučišča, kjer smo prebili celo noč in se nato naslednji dan izmučeni vrnili v hotel," je slovensko novozelandsko avanturo opisal Čebulj.

Po orkanskem vetru je M. Hutt zajelo deževje, vseeno pa naj bi se razmere v kratkem izboljšale, tako da bo tehnična druščina nadaljevala z načrtovano vadbo. "Po štirimesečnem kondicijskem delu sem že komaj čakal na snežne avanture. Vesel sem tudi, da sem zdravstveno pripravljen. Zelo natančno sem se lotil preventivnih ukrepov, s katerimi bi preprečil nove težave s hrbtom. Novozelandski trening dojemam kot nabiranje kilometrov in pripravo baze. Formo pa bom nato pred novembrskim začetkom sezone pilil v Evropi," pravi prvi slovenski slalomist minule zime, ki se v novo sezono podaja kot 16. na svetovni lestvici, zato ne skriva, da si bo skušal že v uvodnem delu zagotoviti vstop v prvo jakostno skupino. "Če pa mi bodo naklonjene zvezde, lahko posežem še višje," pravi Valenčič, ki se v karavani svetovnega pokala vidi še vsaj dve sezoni.

Še večje težave s hrbtom je imel v preteklosti Bernard Vajdič, ki se je zato pred letom odločil za operacijo, na račun katere je bila minula sezona zanj prehodna.

"Lani sem se kar hitro vrnil, a rezultatov ni bilo. Prav zato potrebujem kakovosten trening. Mesec dni sem smučal v ZDA, se nato posvetil kondicijski vadbi, veliko pa si obetam tudi od Nove Zelandije. Gre za pravi zimski trening. Sem zelo motiviran, saj bi se rad vrnil na staro raven. Storil bom vse za priključitev eliti," pravi 29-letni Velenjčan, nekdaj najmlajši član ekipe, danes pa v primerjavi z novim valom že skorajda veteran. "Ko se je poslavljala stara garda, so imeli vsi ugledne kariere. Danes pa jaz nisem v takšnem položaju. Imam kar nekaj neporavnanih računov," priznava Vajdič.

Kopico neporavnanih računov do sebe in okolice pa ima tudi Mitja Dragšič, ki je po eni najslabših sezon v karieri ostal celo brez reprezentančnega statusa, tako da si je pot na jug plačal sam. Tako bo tudi v nadaljevanju, vseeno pa štajerski slalomski specialist verjame, da bo vložena sredstva prejel nazaj. S SZS ima namreč dogovor, po katerem je ob uvrstitvi med najboljših 30 slalomistov sezone upravičen do refundacije. Prav zato v šali dodaja, da je zvezi zgolj odobril kredit. "A to ni glavni motiv. Ko sem razmišljaj, kako naprej, sem sam pri sebi ocenil, da se po dolgih letih vlaganja v ta šport ne želim posloviti na takšen način," poudarja Dragšič, ki pa se pri 31 letih vendarle ne bi smel zadovoljiti zgolj s trideseterico. "Res je. Raje sem enkrat peti kot pa desetkrat 25," še dodaja nekdanji mladinski svetovni prvak.