1 dan, 15 ur

Jelena Välbe

Četrtek, 12. 2. 2009, 20.57

Jelena Välbe (Rus)

To, kar je Dählie v moškem teku, je Rusinja, ki je na začetku svoje kariere nastopala pod zastavo Skupnosti neodvisnih držav, v ženskem. Njenih 14 zlatih medalj s svetovnih prvenstev je neponovljivih.

Välbejeva, ki je tekmovala med letoma 1987 in 1998, se je kar petkrat veselila skupne zmage v svetovnem pokalu, v katerem je osvojila 45 posamičnih zmag. Na svetovnih prvenstvih je briljirala in osvojila 14 zlatih medalj, od tega neverjetnih 10 v posamičnih preizkušnjah. Neponovljivo je bilo prvenstvo v norveškem Trondheimu leta 1997, kjer se je na vseh petih preizkušnjah okitila z zlatom. Na treh posamičnih je prehitela Italijanko Stefanio Belmondo, v dvojnem zasledovanju pa si je z znamenito tekmico delila zlato medaljo. V vseh zgoraj omenjenih statističnih kategorijah je Välbejeva absolutna rekorderka

Do tega, da jo okronamo za nesporno kraljico smučarskega teka, jo loči le nekaj: zlata olimpijska medalja v posamični konkurenci. Kljub izjemnim uspehom, ki jih je dosegala Rusinja v vseh tekmovanjih, pa je na olimpijskih igrah osvojila "le" tri zlate medalje z nepremagljivo rusko štafeto v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Poleg tega je bila na najpomembnejšem zimskem športnem tekmovanju še štirikrat bronasta v posamični konkurenci, nikdar pa se ni okitila z najbolj zaželenim odličjem v smučarskem teku.