Četrtek, 17. 1. 2013, 12.29
9 let, 2 meseca
Dvomov o Zlati lisici ni več

Zgodbi sta si zelo podobni, a po drugi strani tako zelo različni. Tako lani kot tudi letos je bil epilog snežne kontrole Mednarodne smučarske zveze znan še pred formalnim dejanjem. Če je lani že bežen pogled iz delov Maribora na zeleno Pohorje zapečatil usodo smučarskih tekem svetovnega pokala, pa je leto zatem čvrst zimski objem, v katerem se je znašla štajerska prestolnica z okolico, pregnal vse dvome daleč stran. Mariborčani so pravzaprav dobili precej več, kot so želeli in pričakovali. Poleg ohladitve, ki je omogočila polno delovanje snežnih topov, je bilo Mariborsko Pohorje v več fazah deležno še debele pošiljke naravnega snega. Slednje so bili bolj kot organizatorji Zlate lisice veseli tukajšnji turistični delavci. A ker gresta turizem in tradicionalni mariborski tekmi pogosto z roko v roki, velja na smučišču nad drugim največjim mestom v državi vsesplošno zadovoljstvo. Povečala ga je še že omenjena uradna snežna kontrola. Že po tradiciji jo je v imenu FIS opravil stari znanec Filip Gartner in bil s stanjem proge ter tudi kratkoročno vremensko napovedjo, ki načrte organizatorjev postavlja pod luč popoldne izvedljivosti, razmeroma zadovoljen.
"Za zgornji del je že dolgo jasno, da je nared in bi se lahko tekmovanje začelo že jutri. Več dela čaka organizatorje na slalomskem delu, torej od trikotne jase proti cilju. Tudi tam je snega dovolj, a bo treba progo pripraviti, da bi dosegli želene standarde. Le ti so krepko višji kot pred tremi desetletji. Če bi imel takrat legendarni Dušan Senčar toliko snega, bi dejal: 'Gremo!' Tudi sam pravim tako. Kar se mene tiče, ni ovir za nadaljnje delo," je po ogledu terena dejal Gartner, poslal pozitivno oceno na sedež FIS in prikimal tudi načrtom vodje tekmovanja Gorazda Bedrača. Slednji načrtuje še dan dodatnega zasneževanja, v soboto pa kani s sodelavci razgrniti sneg in doseči ustrezno kombinacijo umetnega in naravnega snega. V soboto in nedeljo se bodo nato podlage lotili tudi z injekcijsko desko in tako zaključili z osnovno preparacijo.
Zelena luč za 49. Zlato lisico ima letos vsekakor še prav posebno moč. Nikakršna skrivnost namreč ni, da so imeli Mariborčani v zadnjih sezonah tudi zaradi pomanjkanja nadmorske višine in posledično milejšega podnebja nemalo težav z uresničevanjem organizatorskih načrtov. O tem dovolj zgovorno priča podatek, da je bila v zadnjih šestih letih izvedba mariborske "lisice" zgolj polovična, nazadnje pa je bila zmagovalka pod Pohorjem okronana leta 2010. Lani se je namreč tekmovanje selilo v Kranjsko Goro, še krutejša pa je bila usoda predlanskih tekem, saj sta bili odpovedani pet pred dvanajsto, zaradi česar je bil tudi finančni udarec zelo boleč, v neprijetnem položaju pa so se Štajerci znašli tudi pred vodilnimi možmi svetovnega pokala.
Pravočasna vrnitev zime v Slovenijo pa ob zadovoljstvu organizatorjem veleslaloma in slaloma nalaga tudi nemalo aktivnosti. Generalni sekretar organizacijskega odbora Srečko Vilar sicer vseskozi poudarja, da glavnina priprav poteka nemoteno in je vpeta v klasične okvire. Tudi za ustrezen proračun, ki se bo gibal okrog 1,2 milijona evrov, naj bi bil zagotovljen, podobno pa velja za spremljevalni program. Le ta bo razpet med ciljno areno in pa trgom Leona Štuklja v središču Maribora, kjer bosta potekala tudi žreba štartnih številk, za dobro voljo pa bosta med drugim skrbeli glasbeni skupini Soul Fingers in Trash Candy. "Priprave potekajo dobro. Obetavna pa je tudi prodaja vstopnic. Menim, da tudi zaradi Tine Maze lahko pričakujemo 20 tisoč gledalcev," ugotavlja Vilar.