Arthur Fils Alexander Zverev Quentin Halys Matteo Berrettini teniški globus Rafael Nadal

Sobota, 20. 7. 2024, 19.18

5 minut

Teniški globus, 20. julij

Nadal v finalu prvič po dobrih dveh letih

Rafael Nadal | Rafael Nadal se je prvič po odprtem prvenstvu Francije 2022 uvrstil v finale turnirjev ATP.  | Foto Guliverimage

Španec Rafael Nadal se je prvič po odprtem prvenstvu Francije 2022 uvrstil v finale turnirjev ATP. V Bastadu na Švedskem je bil po treh nizih boljši od hrvaškega kvalifikanta Duja Ajdukovića.

Nadal je v zadnjih dveh nastopih na igrišču preživel več kot šest ur. Za zmago v četrtfinalu je rabil štiri ure, 130. igralca ATP, ki je do tega turnirja dobil le dva dvoboja na turnirjih ATP, pa je ugnal po 2:15 ure s 4:6, 6:3 in 6:4.

Osemintridesetletni Nadal, zmagovalec dvaindvajsetih grand slamov, je v Bastadu nazadnje igral 2005, ko je bil še najstnik. V nedeljo ga v finalu čaka Portugalec Nuno Borges, ki je bil v polfinalu boljši od Argentinca Thiaga Agustina Tiranta s 6:3 in 6:4.

Nadal, ki je po številnih težavah s poškodbami na 261. mestu lestvice ATP, se bo v finalu potegoval za 93. naslov ATP. Zadnjega je osvojil v Parizu 2022, kar je bil njegov štirinajsti naslov v Rolandu Garrosu. Njegov 27-letni tekmec, 51. igralec na svetu, bo prvič v karieri igral v finalu.

Za Španca je to zadnji pripravljalni turnir pred olimpijskimi igrami v Parizu, ki bodo potekale prav v Rolandu Garrosu. Nadal že ima zlato olimpijsko medaljo s turnirja posameznikov v Pekingu 2008 in med dvojicami iz Rio de Janeira 2016.

Francosko-italijanski finale v Švici

V finalu teniškega turnirja ATP 250 v Gstaadu v Švici bosta igrala Francoz Quentin Halys in Italijan Matteo Berrettini. Zmagovalec bo domov odšel z dobrimi 88.000 evri.

Matteo Berrettini se bo v finalu pomeril s Quentinom Halysem. | Foto: Guliverimage Matteo Berrettini se bo v finalu pomeril s Quentinom Halysem. Foto: Guliverimage

Berrettini, dvanajsti igralec z lestvice ATP, je bil v polfinalu boljši od prvega nosilca Grka Stefanosa Cicipasa s 7:6 in 7:5, Halys, ki je šele na 192. mestu, pa se je do prvega finala v karieri prebil iz kvalifikacij. V polfinalu je v dveh nizih ugnal petopostavljenega Nemca Jan-Lennarda Struffa (6:3, 7:6).

Berrettini ima na Gstaad lepe spomine. Tu je 2018 osvojil svoj prvi turnir ATP, v nedeljo točno opoldne pa bo imel v petnajstem finalu v karieri priložnost za deveti naslov, drugega letos po Marakešu.

Rusko-beloruski finale v Budimpešti

V finalu teniškega turnirja WTA 250 v Budimpešti se bosta pomerili Belorusinja Aleksandra Sasnovič in Rusinja Diana Šnajder. Prva je bila boljša od Slovakinje Anne Karoline Schmiedlove s 6:3, 3:6 in 7:5, prva nosilka turnirja Šnajder pa je ugnala Nemko Evo Lys s 6:3, 6:3.

Za 30-letno Sasnovič, 134. na lestvici WTA, ki še čaka prvi naslov WTA, bo to peti finale v karieri, deset let mlajša Šnajder (28.) pa bo četrtič igrala v finalu in se potegovala za tretji naslov. Oba prejšnja je osvojila v 2024 - Bad Homburg in Hua Hin.

Alexander Zverev in Arthur Fils v finalu Hamburga

Olimpijski prvak iz Tokia Nemec Alexander Zverev je teden dni pred začetkom iger v Parizu dobro pripravljen na ubranitev naslova. Na turnirju v Hamburgu se je zanesljivo prebil v finale, kjer ga v nedeljo ob 15. uri čaka Francoz Arthur Fils.

Alexander Zverev je teden dni pred začetkom iger v Parizu dobro pripravljen na ubranitev naslova. | Foto: Reuters Alexander Zverev je teden dni pred začetkom iger v Parizu dobro pripravljen na ubranitev naslova. Foto: Reuters

Zverev, četrti igralec na svetu, ki je prvi nosilec dva milijona evrov vrednega turnirja serije ATP 500, je bil v polfinalu boljši od Španca Pedra Martineza s 6:2, 6:4, Fils (5. nosilec) pa je ugnal tretjerangiranega Argentinca Sebastiana Baeza s 6:2, 6:2.

Zverev (27 let) ima priložnost za 23. naslov ATP in drugega letos, 20-letni Fils (29. na lestvici ATP) pa bo igral tretji finale in naskakoval drugi naslov v karieri.