Ponedeljek, 12. 7. 2010, 20.05
8 let, 9 mesecev
V Lozani spektakularno, v Gatesheadu ne
![](/media/img/d2/3a/1274758b88131dad332b.jpeg)
Na sporedu sta bila kar dva mitinga diamantne lige, in sicer v Lozani in Gatesheadu. Če je bilo v Švici že tradicionalno spektakularno, pa bi to težko rekli za Gateshead, ki ni upravičil pričakovanj prirediteljev (IAAF) diamantne lige. Če za rezultate, ki niso bili vrhunski, lahko delno krivimo vremenske razmere, šprinterjem je nagajal veter, ki je pihal v prsi, pa za relativno prazne tribune organizator nima opravičila …
V Lozani kar šest izidov sezone
Miting ''Athletissima'' v Lozani je postregel z odlično atletsko zasedbo, rezultat pa je bil trije izenačeni ter šest najboljših izidov sezone na svetu. Nastopilo je osem olimpijskih prvakov, 11 svetovnih prvakov, šest evropskih prvakov in sedem dvoranskih svetovnih prvakov, za nameček pa je bil med njimi tudi Usain Bolt, ki je postal že zadostni pogoj, da atletski miting označimo za spektakel.
Jamajčan je po poškodbi na pobudo zdravnika odpovedal nastop na 200 metrov, a so mu organizatorji ugodili in na urnik uvrstili tudi tek na 100 metrov. Svetovni rekorder v obeh disciplinah je brez težav ugnal vse konkurente ter s časom 9,82 izenačil najboljši letošnji izid na svetu rojaka Asafe Powella, s katerim se bosta pomerila že čez nekaj dni v Parizu. Če smo v prvem delu sezone spremljali najhitrejše svetovne šprinterje v boju s časom, pa je tega očitno konec. Že dva dni po mitingu v Lozani sta se v Gatesheadu pomerila Powell in Američan Tyson Gay, napovedan pa je tudi datum, ko se bodo v neposrednem obračunu pomerili vsi trije. To se bo zgodilo konec avgusta na zaključku serije elitnih mitingov v Bruslju.
Uhov vodko pustil doma
Bolt pa ni bil edini, ki je blestel v Lozani. Najboljši dosežki sezone na svetu so uspeli Američanu Jeremyju Warinerju, ki očitno le prihaja v pravo formo, Kenijcu Nicholasu Kemboiju, ki je zmagal v teku na 1500 metrov, a se ni spustil pod mejo 3:30, ter njegovemu rojaku Briminu Kiprutu, ki je zmagal v teku na 3000 metrov z zaprekami. Tekači se letos še niso spustili pod magično mejo, ki v tej disciplini znaša osem minut. Na štartu je bil tudi svetovni rekorder, Katarec Saif Saaeed Shaheen, ki se v zadnjih letih po poškodbi nikakor ne more vrniti v sam svetovni vrh. V skoku v višino je z izenačenim najboljšim letošnjim dosežkom zmagal Ivan Uhov, ki je tokrat uspešno ''prestal test alkoholiziranosti''. Prav v Lozani je Rus pred dvema letoma nastopil povsem pijan ter se osramotil pred ljubitelji kraljice športa.
Med dekleti je bil izjemno zanimiv obračun v teku na 1500 metrov, kjer je zmagovalko odločil ciljni šprint, v katerem je Etiopijka Gelete Burka v zadnjih metrih prehitela Maročanko Ibtissam Lakhouad, ob prečkanju ciljne črte, spustili sta se pod mejo štirih minut, pa ju noge niso več držale in obe sta končali na tartanu.
Defarjeva nič več suverena
Najboljši dosežek sezone na svetu je postavila tudi zmagovalka teka na 3000 metrov, a to ni bila Meseret Defar, ki je pred nastopom napovedovala hiter tek, ki bi ji prinesel tudi afriški rekord. Etiopske prevlade izpred nekaj let, ko je bilo vprašanje le, ali bo (nastopila in) zmagala Defarjeva ali Tirunesh Dibaba, očitno ni več. Defarjeva je razočarana zapuščala že SP v Berlinu, kjer je v dveh nastopih, kljub odsotnosti Dibabe, osvojila le en bron, tudi tokrat pa je morala priznati premoč Kenijki Vivian Cheruiyot, ki je bila boljša že v Berlinu. V troskoku se je ''prebudila'' svetovna prvakinja Yargelis Savigne. Kubanka je prepričljivo zmagala, do 15 metrov pa ji je zmanjkal le centimeter.
Edini črni madež, na katerega organizatorji seveda niso imeli vpliva, je bila vest o pozitivnem dopinškem testu olimpijske prvakinje v teku na 100 metrov, Jamajčanke Shelly-Ann Fraser, zaradi česar je bila njena steza prazna, razplet v najkrajši disciplini pa precej manj zanimiv.
Miting v Gatesheadu ni navdušil
Kot rečeno je bilo na Otoku dva dneva kasneje precej manj spektakularno, sta pa za vrhunec poskrbela dva izmed trojice najhitrejših tekačev na svetu. Gay je v teku na 100 m nadoknadil zaostanek za Powellom, ki si ga je pridelal po štartu, veter pa je preprečil vrhunska rezultata. Slednji je imel vpliv tudi na preostale šprinterske preizkušnje, zaradi okrnjene konkurence pa rezultatskih presežkov nismo videli niti na srednjih in dolgih progah. Kar nekaj atletov in atletinj je moralo nastopiti na državnih prvenstvih, tako sta na primer na francoskem blestela Christophe Lemaitre, ki je postal prvi belec, ki je 100 m pretekel pod desetimi sekundami, in skakalec ob palici Renaud Lavillenie, nekateri pa so se odločili nastopiti na katerem od preostalih mitingov, ki so potekali po Evropi. Tako je David Rudisha v Belgiji 800 metrov pretekel v času 1:41,51 in postal drugi najhitrejši tekač na tej razdalji v zgodovini.